Eksperci nowego cyklu popularnonaukowego PŁ „Wiedzą, co mówią” - dr inż. Jakub Szczepaniak

Nie ma pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Naukowcy Politechniki Łódzkiej udowodnią to w popularnonaukowym cyklu „Wiedzą, co mówią”, którego premiera odbędzie się 12 października.

„Wiedzą, co mówią” to tytuł filmików, w których naukowcy PŁ będą odpowiadać na nurtujące wszystkich pytania. Pracownicy Politechniki Łódzkiej w każdym odcinku wyjaśnią jedno zagadnienie.

Pierwszym z czworga ekspertów biorących udział w cyklu jest dr inż. Jakub Szczepaniak, wykładowca z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) PŁ.

Dr Szczepaniak to miłośnik matematyki, wędkarstwa, kina i muzyki (broń Boże poważnej). Przesłuchał więcej płyt niż zobaczył filmów. Filmów zobaczył więcej niż złowił ryb. Ryb złowił więcej niż prześledził twierdzeń. Niektóre spośród nich zrozumiał i chętnie o tym opowiada uczniom i studentom, których niezwykłą sympatią się cieszy. Dydaktyk jest kilkukrotnym zdobywcą tytułu najlepszego nauczyciela akademickiego, przyznawanego przez Samorząd Studencki PŁ.

Matematyk zrywa ze stereotypowym wizerunkiem królowej nauk w swojej książce "Przechytrzyć MURPHY’EGO czyli matematyka na co dzień”, podczas wykładów, zajęć oraz publikacji. W wywiadzie „Oblicze(nia) miłości” podaje matematyczny wzór na uczucie.

Dr inż. Jakub Szczepaniak zaangażowany jest w popularyzację matematyki wielopłaszczyznowo. Od października w IFE rusza Francuska Akademia Młodego Inżyniera, projekt realizowany z Ambasadą Francji w Polsce oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem L’Agence universitaire de la Francophonie (AUF). Ekspert będzie w jego ramach prowadził zajęcia z matematyki dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Pozostałymi bohaterami cyklu są: dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska, dr inż. Dorota Bociąga oraz dr hab. inż. Grzegorz Szymański.

Kolejne odcinki cyklu będą publikowane na kanale PŁ w portalu YouTube oraz na stronie internetowej PŁ co czwartek.

Data dodania:2017-09-20
Agnieszka Garcarek-Sikorska