Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Wiedzą, co mówią

2018-02-15

Czy śledziona może poczuć kolczyk w pępku? - "Wiedzą, co mówią", od. 13.

Inżynieria materiałowa i gabinet kosmetyczny - co je łączy? W kolejnym odcinku cyklu popularnonaukowego PŁ, dr inż. Dorota Bociąga z Wydziału Mechanicznego zwraca uwagę na, niezwykle ważną dla zdrowia człowieka, jakość biżuterii używanej do piercingu.  
więcej
2018-01-31

Ciekawe liczby - "Wiedzą, co mówią", odc. 12.

W kolejnym artykule z cyklu "Wiedzą, co mówią" dr inż. Jakub Szczepaniak z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki przedstawia ciekawe liczby: bogate, biedne, szczęśliwe, dające radość, praktyczne, diabelskie, anielskie.  
więcej
2018-02-16

Czego jeszcze nie wiecie o Świętach? - "Wiedzą, co mówią", odc. 11.

Zapraszamy na specjalny, świąteczny odcinek cyklu popularnonaukowego PŁ. Nasi eksperci: dr inż. Dorota Bociąga, dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska, dr hab. inż. Grzegorz Szymański i dr inż. Jakub Szczepaniak radzą, którą wybrać choinkę, opowiadają o powstawaniu bombek oraz światełek, a także śledzą podróż Świętego Mikołaja z prezentami.  
więcej
2018-03-09

Co potrafią bakterie? - "Wiedzą, co mówią", odc. 10.

Na kolejne pytanie w cyklu popularnonaukowym PŁ odpowiada dr Aleksanra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.  
więcej
2018-03-16

Z jaką prędkością roznosi się plotka? - "Wiedzą, co mówią", odc. 9.

Jedną z form przekazywania komunikatów jest plotkowanie. Pytanie, skąd się bierze plotka i z jaką prędkością się roznosi? Matematycznej odpowiedzi udziela dr inż. Jakub Szczepaniak z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ.
więcej
2018-03-07

Ra(ta)tuj w krwioobiegu, czyli co ratują stenty? - "Wiedzą, co mówią" odc. 8.

Choroba niedokrwienna serca, w większości spowodowana miażdżycowym zwężeniem tętnic wieńcowych, to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Skutkiem dolegliwości jest kurczenie naczyń powodujące problemy z przepływem krwi. W takiej sytuacji pomocne są stenty – maleńkie rureczki sprawiające, że krew w naszych żyłach płynie pod odpowiednim ciśnieniem. O ich wykorzystaniu pisze dr inż. Dorota Bociąga.
więcej

Uczelnia

Nasze Media

/galeria

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE