Dr inż. Dorota Bociąga ekspertką nowego cyklu popularnonaukowego PŁ

„Wiedzą, co mówią” to tworzony na Politechnice Łódzkiej cykl popularyzujący naukę. W każdym odcinku jeden naukowiec odpowiada na jedno pytanie. Wśród ekspertów dzielących się swoją wiedzą jest dr inż. Dorota Bociąga z Wydziału Mechanicznego.

Dr inż. Dorota Bociąga mocno wierzy, że to, czy się da, zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo się chce. Naukę szanuje za jej wartość użytkową, a w pracy najbardziej ceni niepowtarzalność i możliwość tworzenia rzeczy nowych.

Ekspertka z dziedziny inżynierii biomedycznej jest adiunktem w Instytucie Inżynierii Materiałowej na PŁ. Dr inż. Bociąga prowadzi badania zmierzające do stworzenia pokryć implantów (protez stawu biodrowego, gwoździ śródszpikowych, płytek stabilizacyjnych i innych) w taki sposób, aby zapewnić ich biozgodność z organizmem pacjenta. W pracy doktorskiej porównywała zachowywanie się w organizmach implantów bez pokryć z implantami pokrywanymi specjalnymi powłokami. W przygotowywanej rozprawie habilitacyjnej zajmuje się tzw. funkcjonalizacją powierzchni, czyli sterowaniem właściwościami powierzchni pokrywającej implanty.

Dr inż. Dorota Bociąga jest pomysłodawczynią i twórczynią na Politechnice Łódzkiej DT4UDesign Thinking Workspace – przestrzeni kreatywnego rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metodyki design thinking. Doświadczenie i wiedzę z DT zdobyte w Hasso Plattner Institute of Design na Uniwersytecie Stanforda (USA) wykorzystuje podczas zajęć w pracowni Design Thinking Lab, gdzie warsztaty z tej metodologii prowadzone są dla studentów.

O swoich badaniach i metodach pracy dr inż. Bociąga opowiedziała w cyklu PŁ "Nauka movi(e)".

Badaczka kieruje także międzynarodowym projektem DiamonDT, którego celem jest rozwój innowacyjnej dydaktyki.

Pozostałymi bohaterami cyklu są: dr Akeksandra Ziemińska-Stolarska, dr inż. Jakub Szczepaniak oraz dr hab. inż. Grzegorz Szymański.

Kolejne odcinki cyklu będą publikowane na koncie PŁ w portalu YouTube oraz na stronie internetowej PŁ co czwartek.

Data dodania:2017-10-03
Agnieszka Garcarek-Sikorska