Data dodania 03.07.2023 - 10:40

Zespół studentów Politechniki Łódzkiej osiągnął spektakularne zwycięstwo w finale International Small Wind Turbine Contest. Wraca do Polski z dwoma z trzech głównych nagród. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce, pokonując rywalizujące drużyny z Kanady, Holandii, Egiptu czy Danii.

Studenci PŁ powrócili na najwyższy stopień podium w kategorii generalnej konkursu, dowodząc wysokiej jakości i innowacyjności polskich projektów. Dodatkowo osiągnęli najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP).

Najnowsza konstrukcja zespołu GUST (Generative Urban Small Turbine) okazała się niezrównana pod względem efektywności. Zwycięska turbina osiągnęła najwyższy w swojej historii współczynnik sprawności, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale. Wynik ten stanowi niezwykle istotne osiągnięcie, potwierdzając zaangażowanie i wysiłek całego zespołu.

- Najbardziej imponujące jest to, że turbina GUST była w stanie wygenerować ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. To niezwykle imponujący wynik, który podkreśla skuteczność i wydajność tej nowej technologii. Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu i rok po roku udowadnia, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty - wyjaśnia Marcin Walczak, student PŁ, biorący udział w zawodach.

Dodatkowo, tegoroczna edycja konkursu przyniosła kolejny, przełomowy moment dla polskiego przemysłu wiatrowego. - Zespół GUST z powodzeniem opracował pierwsze części turbiny, wykorzystując rodzime materiały. Ten milowy krok w uniezależnieniu się od importowanych materiałów stanowi ważny wkład w rozwój krajowej produkcji, eliminując zależność od zagranicznych dostaw - dodaje członek SKN Energetyków.

GUST Team
Studenci z SKN Energetyków w PŁ, realizujący projekt GUST, fot. arch. GUST

GUST to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015. Jest realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. Skupia studentów z różnych wydziałów: Mechanicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Chemicznego; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.