Data dodania 23.08.2022 - 13:59

Trzy ważne projekty realizowane przez badaczki z Politechniki Łódzkiej sfinansuje Narodowe Centrum Nauki z programów OPUS 22 oraz OPUS LAP. Łączna kwota dofinansowania wynosi ponad 4 mln zł.

Największe dofinansowanie 1 783 934 zł otrzyma projekt: "Synteza i badania strukturalne/biofizyczne modelowych oligomerów mRNA/mt-tRNA w celu określenia roli modyfikowanych nukleozydów (m5C, hm5C, f5C, ca5C, m1G) w translacji i chorobach człowieka" kierowany przez  dr hab. inż. Grażynę Leszczyńską, prof. na Wydziale Chemicznym, pracującą w Instytucie Chemii Organicznej. Projekt będzie realizowany przy współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Prawie 1,5 mln zł (1 494 317 zł) przyznano na realizację projektu: "Kluczowa rola trójkąta: karotenoidy-retinoidy-cytochromy w rozwoju i progresji nowotworów", kierowanego przez prof. Halinę Abramczyk z Wydziału Chemicznego z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej.

Trzeci projekt będzie sfinansowany z programu OPUS LAP: "Dokładne i wydajne metody obliczeniowe oparte na formalizmie grupy renormalizacyjnej macierzy gęstości DMRG dla dużych cząsteczek". Badaniami pokieruje prof. Katarzyna Pernal z Instytutu Fizyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Dofinansowanie wynosi  815 570 zł. Projekt będzie realizowany we współpracy z prof. Liborem Veisem z Czeskiej Akademii Nauk.

Zadania badawcze realizowane przez polskie zespoły będą finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, zaś prace zespołów zagranicznych sfinansują agencje: w konkursie z Czechami – Czech Science Foundation (GACR) . Projekty obejmujące współpracę międzynarodową oceniane były w oparciu o Lead Agency Procedure (LAP), w której NCN pełniło rolę agencji wiodącej. Oznacza to, że wszystkie wnioski przechodziły proces oceny wspólnie z wnioskami krajowymi w ramach konkursu OPUS i na tej podstawie uzyskały rekomendacje do finansowania.

Więcej informacji o poszczególnych projektach będziemy publikować w oddzielnych artykułach na stronie PŁ.