Data dodania 04.12.2023 - 10:47
Kategorie aktualności

W ramach programu Ulam NAWA - program im. Stanisława Ulama, z Turcji przyjedzie na Politechnikę Łódzką dr Bengi Yilmaz z University of Health Sciences Turkey, Department of Biomaterials. Aplikantka odbędzie dwuletni staż naukowy w Międzynarodowym Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM).

Image

Dr Bengi Yilmaz będzie pracowała w zespole biomateriałów i polimerów kierowanym przez dyrektora ICRI-BioM, dra hab. Vignesha Kumaravela, jednostki która jest znana z innowacyjnego zastosowania funkcjonalnych nanomateriałów. Naukowcy z PŁ zakładają, że współpraca pozwoli aplikantce rozszerzyć jej horyzonty badawcze oraz przyczyni się do dalszego rozwoju w badaniach biomedycznych.

- Doktor Bengi Yilmaz aspiruje do stania się niezależnym badaczem w obszarze biomateriałów i inżynierii tkankowej, ze szczególnym naciskiem na rozwijanie innowacyjnych rozwiązań dla naprawiania uszkodzeń tkanek twardych oraz tkanek powiązanych, takich jak chrząstka, ścięgno czy ozębna. Uczestnictwo w tym programie będzie katalizatorem dla przyszłej kariery aplikantki - wyjaśnia dr hab. Vignesh Kumaravel.

Image
dr Bengi Yilmaz - laureatka programu Ulam NAWA

W drugim roku pobytu doktor Yilmaz chce aplikować o granty NCN oraz ERC, by prowadzić nowatorskie badania nad trójwymiarowym drukiem obciążonych komórkami hybrydowych rusztowań na bazie hydrożelu, do zastosowania w inżynierii tkanki kostnej.  - Te granty nie tylko pozwoliłyby aplikantce stworzyć krajowe i międzynarodowe wspólne projekty, ale również wsparłyby współpracę z lokalnymi i unijnymi firmami z branży opieki zdrowotnej, finalnie przyczyniając się do przełożenia jej badań na zastosowania kliniczne - mówi prof. Piotr Paneth, dyrektor ds. badań ICRI-BioM.

Celem programu im. Stanisława Ulama jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.