Data dodania 16.06.2023 - 09:22

Czwartkowe Forum Kultury PŁ z Martą Miaskowską

JM Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik zaprasza na wyjątkowe spotkanie w ramach Czwartkowego Forum Kultury, którego gościem będzie dr Marta Miaskowska z Instytutu Architektury Tekstyliów PŁ, która w ramach współpracy z Daffodil International University w Bangladeszu odwiedziła Dhak. Prowadziła tam warsztaty z realizacji filmu dokumentalnego z lokalnymi studentami. Efektem tych prac jest niezwykły film, który zostanie zaprezentowany podczas spotkania.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/jF0x8y4DNns

W sercu Bangladeszu znajduje się jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie - Dhaka. Około 22 milionów ludzi dzieli tę przestrzeń. Jednym z najpopularniejszych sposobów pokonywania krótkich dystansów jest riksza, tradycyjny pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni. Kolorowe wzory riksz zdobią ruchliwe ulice Dhaki. Dla wielu rodzin to jedyne źródło utrzymania. Zawód ten jest nie tylko wyczerpujący fizycznie, ale także ryzykowny, bo na ulicach dochodzi do wielu wypadków. Podczas gdy wiele historii pozostaje niewypowiedzianych w chaosie miasta, ten krótki dokument zaprasza do spojrzenia za kierownicę trzech bohaterów: Firoza, Suruj i Chunno dzielą się swoimi historiami pełnymi nadziei i rozpaczy.

Pod kierunkiem dr Marty Miaskowskiej pracowało wspólnie w Dhace 16 studentów Wydziału Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji oraz Wydziału Multimedia.

Zapraszamy do Sali Widowiskowej PŁ (al. Politechniki 3a) o godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi prof. Anna Jeremus - Lewandowska.