Data dodania 15.03.2024 - 09:17

Prof. Joanna Pietrasik i prof. Radosław Podsiadły są naukowcami związanymi z Instytutem Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym. Decyzją Prezydenta RP oboje otrzymali tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne.

Prof. Joanna Pietrasik prowadzi badania w obszarze syntezy i właściwości polimerowych materiałów funkcjonalnych. Po doktoracie odbyła staż podoktorski współpracując z naukowcami światowej klasy, m.in. w grupie prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego w Carnegie Mellon University (USA), a następnie w Ghent University (Belgia), Sun Yat-sen University (Chiny) oraz Kyoto University (Japonia). Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej. Otrzymała Presidential Green Chemistry Challenge Award, dyplom uznania od Prezydenta USA, za udział w badaniach dotyczących polimeryzacji z przeniesieniem atomu (ATRP) w warunkach przyjaznych dla środowiska. Jej prace zostały wyróżnione na polskich i międzynarodowych targach.

Swój wolny czas spędza z rodziną, dobrą książką, jak również oddaje się gotowaniu. Lubi też wspólne podróże z rodziną.

Prof. Radosław Podsiadły prowadzi badania naukowe dotyczące zagadnień związanych z chemią i technologią barwników oraz pigmentów organicznych pod kątem ich późniejszego wykorzystania m.in. w kosmetykach, w diagnostyce i analityce medycznej, optoelektronice, jako fotoinicjatory polimeryzacji oraz do zastosowań w ogniwach fotowoltaicznych. W latach 2014-2015, 2016, 2019 przebywał na stażach naukowych (jako postdoctoral associate, visiting scientist) w Medical College of Wisconsin (USA). Jest przedstawicielem Politechniki Łódzkiej w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w Komitecie Technicznym ds. Barwników, Półproduktów Barwnikarskich, Pigmentów i Wypełniaczy.

W wolnych chwilach zapalony majsterkowicz, uwielbia rowerowe wycieczki z córkami oraz długie spacery z psem.

Więcej na stronie w "Życiu Uczelni".