Data dodania 17.04.2024 - 08:21

Podczas inauguracji XXIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki (15.04) w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przyznano, po raz kolejny, statuetki Łódzkie Eureka 2023. W tym roku nagrodzono cztery zespoły z różnych łódzkich uczelni publicznych. W kategorii Technika wyróżnienie otrzymał zespół naukowo-wdrożeniowy z Politechniki Łódzkiej.

Unikatową statuetkę w kategorii Technika oraz list gratulacyjny przyznany przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi, odebrali członkowie zespołu naukowo-wdrożeniowego z Politechniki Łódzkiej i firmy Hydro Building Systems Poland w składzie: prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Mechanicznego, dr hab. inż. Jacek Szer, prof. PŁ z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, dr inż. Konrad Sodol, mgr inż. Dariusz Tyszkowski za opracowanie technologii: "Inteligentny, ekologiczny kompozyt o właściwościach chłodząco-izolujących do zastosowań w fasadach przeciwpożarowych".

Jest to dla Politechniki Łódzkiej duże wyróżnienie, ponieważ zostały docenione prace nad wynalezieniem i rozwinięciem technologii wdrożonej do przemysłu, we współpracy z Hydro Building Systems Poland. Dr inż. Konrad Sodol badania realizował w ramach doktoratu wdrożeniowego i zdaniem prof. Łukasza Kaczmarka to jeden z największych sukcesów ze względu na europejskie wdrożenie dla tej technologii.

Nagrodzony zespół naukowo-wdrożeniowy wśród muzyków z Akademii Muzycznej, fot. Łukasz Kaczmarek

Pozostałe trzy wyróżnienia otrzymali:

• w kategorii Nauka - zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w składzie: prof. Lucyna Woźniak, mgr inż. Małgorzata Chmielewska-Kassassir, dr Małgorzata Bukowiecka-Matusiak, dr hab. Katarzyna Sobierajska, dr Wojciech Ciszewski, dr Izabella Burzyńska - Pędziwiatr za "Polifenolowy ekstrakt z poprodukcyjnych wytłoków z nasion wiesiołka dziennego oraz jego zastosowania,
  • w kategorii Sztuka przyznano dwa wyróżnienia: nagrodzono dr Izumi Barbarę Yoshidę z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za scenariusz i reżyserię filmu zrealizowanego w technice animacji lalkowej "Most". Drugie wyróżnienie otrzymała prof. Izabela Łapińska ze Szkoły Filmowej w Łodzi za projekt monograficzny i monografię pt. "Skóra".