Data dodania 07.03.2024 - 11:11
Kategorie aktualności

Masza Góralczyk uczestniczy w programie E2Top po raz drugi, sprawdzając właściwości termoczułych hydrożeli w relacji z lekami. Kontynuuje swoje badania pod kierunkiem prof. Marcina Kozaneckiego. Studiuje Advanced Biobased and Bioinspired Materials na IFE, ma wykształcenie muzyczne, interesuje się programowaniem i samodzielnie pisze kody potrzebne jej w analizie danych.

Image

Jaki projekt realizujesz w programie E2TOP? Co jest jego celem?

Tytuł mojego projektu to „Dragi w sieci”, który oparty jest o syntezę oraz analizę termoczułych hydrożeli. Podczas projektu są badane różne czynniki, m.in. wpływ atmosfery na syntezę oraz wpływ obecności fragmentu leku na właściwości żeli.

W których dziedzinach to rozwiązanie znajdzie zastosowanie?

Potencjałem takich materiałów są nośniki leków. Idea, która stoi za takim rozwiązaniem związana jest z kontrolowanym uwalnianiem leku zawartego w żelu przy napotkaniu konkretnego bodźca, np. podwyższonej temperatury. Dotychczasowe badania wskazują, że obecność dodatkowych związków, innych niż woda, ma tendencję do podwyższania „krytycznej” temperatury, na którą reaguje hydrożel. Z punktu widzenia np. stanów zapalnych może to więc być pożądany efekt, ale aktualnie oddziaływania między lekami i żelami są zbyt mało znane, żeby proponować jakieś konkretne rozwiązania na modyfikowanie wspomnianego punktu reakcji na bodziec.

Image
Masza Góralczyk w laboratorium chemicznym,
fot. Jacek Szabela

Jakie są perspektywy rozwoju tych badań?

Po zakończeniu zaplanowanych badań, kolejnym krokiem byłoby przeprowadzenie analogowej analizy dla innych fragmentów leków, a później również pełnych struktur leków. Dzięki temu istnieje możliwość określenia, jak cząsteczki leków oddziałują z żelami i jak dany skład sieci sprawdza się w postaci nośnika leków. Kolejnym krokiem po ukończeniu badań byłoby sprawdzenie, w jaki sposób i jak szybko cząsteczki leków uwalniają się z sieci.

Hydrożele są wszechstronnymi materiałami, więc forma dostarczania leku zależy od miejsca zastosowania. Przykładowo, komercyjnie dostępne są już hydrożelowe opatrunki na oparzenia, ale prowadzone są też badania hydrożelowych implantów do tkanek lub mikro- i nanokapsułek do podawania doustnie.

Image

Drugi raz Twoim mentorem jest prof. Marcin Kozanecki.

Zdecydowałam się kontynuować tę współpracę ze względu na swobodę, którą mam, jeżeli chodzi o prowadzenie badań. Udział w projekcie faktycznie ma bardziej charakter współpracy niż nadzoru studenta przez mentora.

Co jest dla Ciebie inspirujące w pracy naukowej?

Dużą inspiracją dla mnie podczas prowadzenia badań jest ciekawość świata.

Image
Masza Góralczyk w laboratorium, fot. Aleksandra Nowakowska

Wydaje mi się, że dla młodego naukowca niepełna znajomość analizowanych zjawisk jest poniekąd dla niego zaletą. Dzięki temu można zaproponować inne, świeże podejście do tematu niż fachowiec z kilkuletnim doświadczeniem. To, co dodatkowo motywuje do pracy naukowej, to nieskończony potencjał prowadzenia badań naukowych oraz tworzenia nowych teorii i wniosków, ponieważ zawsze znajdzie się możliwość rozwoju oraz pogłębiania wiedzy.

Rozmawiała: Agnieszka Garcarek-Sikorska