Data dodania 17.11.2022 - 09:15

W imieniu prof. Jana Krysińskiego zapraszamy we wtorek, 22 listopada, na kolejny koncert z cyklu "Muzyka na Politechnice".  Spotkanie odbędzie się w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej, Al. Politechniki 3a, o godz. 19.00.

Najbliższy wieczór muzyczny będzie połączony z promocją nowej książki profesora Krysińskiego, długoletniego rektora PŁ i twórcy salonu muzycznego „Muzyka na Politechnice", zatytułowanej "Wspominając..."

Wykonawcy:

DANUTA DUDZIŃSKA - sopran
ADAM MANIJAK - fortepian, aranżacje
ROBERT STEFAŃSKI - klarnet
PIOTR JAKUBOWSKI - skrzypce
JUSTYNA JAKUBOWSKA - wiolonczela

Usłyszymy:

• "Soon"- muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "Love walked in" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "S'Wonderful" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "He Loves and She Loves" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "Embraceable You" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "Isn't it a pity" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "Do it again" - muz. G. Gershwin, sł. Buddy De Sylva, aranż. A. Manijak
  • "By Strauss" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. A. Manijak
  • "The Man I Love" - muz. G. Gershwin, sł. I. Gershwin, aranż. R. Manijak
  • "Summertime" - muz. G. Gershwin, sł. DuBose Heyward, aranż. A. Manijak

Wystąpią także:

KAYA KOTARSKA - skrzypce
WOJCIECH WOŁOSZYN - fortepian

wykonają utwory:

• J.S. Bach - Sonata a-moll BWV 1003 - Grave i Fuga
  • J. Brahms - Sonata d-moll op.108 - Allegro, Adagio
  • K. Penderecki - Cadenza

Prowadzenie i organizacja koncertu: Grażyna Sikorska

Koncerty "Muzyka na Politechnice" odbywają się pod patronatem JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika.

Informacja o nowym wydawnictwie prof. Jana Krysińskiego.
W książce zatytułowanej „Wspominając…” autor opisuje, w sposób barwny i często żartobliwy, swoje życie i pracę w politechnice. Wspomina okres okupacji niemieckiej, spędzony w Warszawie, naukę w III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, a następnie okres studiów na Wydziale Mechanicznym w latach 1952-57. Obszerny rozdział książki jest poświęcony „Muzyce na Politechnice”. Opisana jest historia powstania koncertów. Występujący w salonie muzycznym Politechniki artyści przedstawieni są na licznych zdjęciach.

Ciekawą częścią książki są też strony poświęcone żonie profesora, której matka została zamordowana na Wołyniu w 1943 roku. Poszukiwania grobu matki na Ukrainie w 2008 roku i relacje miejscowych ludzi są bardzo interesujące. Autor „Wspominając…” w 1968 roku przebywał na stażu w Moskiewskim Instytucie Energetycznym. Jego relacja z pobytu w Moskwie, a także w Leningradzie, to przykład konfrontacji propagandy z rzeczywistością.

Niezwykle interesujące są strony książki poświęcone pobytowi autora w Algierii (1981-86), gdzie pracował jako profesor na Technicznym Uniwersytecie w Oranie. Jego żona pracowała jako pediatra w szpitalu w Oranie. Ich relacje z pobytu w kraju muzułmańskim są pasjonujące. Część książki jest poświęcona pracy profesora Krysińskiego na Politechnice Łódzkiej. Opisane są zwięźle jego prace naukowe i prace dla przemysłu a następnie jego działalność jako dziekana Wydziału Mechanicznego (1987-1990) i rektora, którym był czterokrotnie. Stanowi to swoisty rekord, w sumie pełnił tę funkcję przez 12 lat.

Książka posiada 194 strony, z licznymi kolorowymi zdjęciami. Cena książki to 50,00 zł. Będzie sprzedawana przez wydawcę przed koncertem, w przerwie i po koncercie. Płatność możliwa będzie gotówką lub kartą bankową. Dla chętnych prof. Krysiński będzie wpisywał dedykację.

Książkę można kupić przez Internet na stronie Podrecznikowo.pl

A także w następujących księgarniach:

• Księgarnia Stompel, Łódź, ul. Piotrkowska 11
  • Księgarnia Światowid, Łódź, ul. Piotrkowska 86