Data dodania 05.04.2023 - 11:07

Od 30 lat w Politechnice Łódzkiej odbywają się koncerty z cyklu "Muzyka na Politechnice", skierowane do społeczności akademickiej, ale i otwarte dla mieszkańców Łodzi. We wtorek, 11 kwietnia, w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Jubileuszowy Koncert, w którym wystąpią najbardziej znani i lubiani wykonawcy muzyki klasycznej.

- Za nami blisko 700 koncertów, w których wystąpiła plejada uznanych artystów. Jestem dumny, że uczelnia, którą dziś mam zaszczyt kierować, stwarza możliwości holistycznego rozwoju dla naszych studentów, doktorantów i pracowników -  mówi rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, który obejmuje cykl honorowym patronatem.

Twórcą i pomysłodawcą tych wydarzeń muzyczno-towarzyskich w Politechnice Łódzkiej jest prof. Jan Krysiński, były wieloletni rektor PŁ, który we wstępie do programu jubileuszu napisał: "Muzyka na Politechnice" rozpoczyna kolejne dziesięciolecie. Niech dalej trwa i cieszy melomanów Łodzi.

Jubileuszowy koncert poprowadzą prof. Jan Krysiński oraz Grażyna Sikorska, organizatorka koncertów "Muzyka na Politechnice"

Podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej wystąpią:

Patrycja Krzeszowska – sopran
Dorota Wójciki – sopran
Agnieszka Makówka – mezzosopran
Bernadetta Grabias – mezzosopran
Dominik Sutowicz – tenor
Arkadiusz Anyszka – baryton
Rafał Songan – baryton
Ziemowit Wojtczak – baryton
Władysław Podsiadły – bas
Iza Połońska – śpiew
Anna Wesołowska-Firlej – fortepian
Łukasz Kwiatkowski – fortepian
Aleksandra Nawe – fortepian
Stanisław Firlej – wiolonczela
Dominik Domińczak – klarnet
Aleksander Stachowski – akordeon
Marcin Werner – dyrygent
Grupa MoCarta w składzie: Filip Jaślar – I skrzypce, Michał Sikorski – II skrzypce, Paweł Kowaluk – altówka, Bolesław Błaszczyk – wiolonczela oraz Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej.

Program koncertu:

Wojciech Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
Gabriel Fauré – Elegia c-moll op. 24 na wiolonczelę i fortepian
Gaetano Donizetti – Aria Leonory „Fia dunque vero… O mio Fernando” z opery „La Favorita”
Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll op. 21 nr 1, Polonez As-dur op. 53
Jacques Offenbach – Barkarola z opery „Opowieści Hoffmanna”
Stefan Kisielewski – „Dance vive”
Volodymir Runchak – „Hutsul mosaic”
Giuseppe Ricotta – „Tango Para Ti”
Jerzy Derfel/Wojciech Młynarski – „Truskawki w Milanówku”
Giuseppe Verdi – Aria Makbeta „Perfidi” z opery „Makbet”
Camille Saint- Saëns – Aria Dalili „Mon coeur’s ouvre a ta voix” z opery „Samson i Dalila”