Data dodania 13.02.2024 - 11:39

Naukowcy, doktoranci i studenci Politechniki Łódzkiej, po raz kolejny spotykali się i wymieniali wzajemne opinie w ramach Research Week (11-15.03) - tygodnia wydarzeń poświęconych tematyce badań naukowych oraz możliwości pozyskiwania projektów. (Relacje filmowe z poszczególnych dni).

W poniedziałek (11.03), jako pierwsi zaprezentowali się uzdolnieni studenci studiów pierwszego stopnia, uczestniczący w tegorocznej edycji programu E2TOP.  Następnie została wręczona nagroda JM Rektora PŁ, prof. Krzysztofa Jóźwika dla laureata II edycji tego programu, a także poznaliśmy nowych uczestników III edycji.

Uroczyste otwarcie Research Week oraz wykład inauguracyjny: Wiara w ignorancję ekspertów wygłosił prof. Andrzej Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugi dzień (wtorek) również rozpoczął gościnny wykład profesora z Uniwersytetu Warszawskiego: dra hab. Piotra Sankowskiego zatytułowany: Questioning status quo. Innovation in research and academic education. Następnie odbył się panel dyskusyjny: Jak napisać zwycięski grant?, w którym wzięli udział wybitni naukowcy i eksperci. Obyła się również seria warsztatów skierowanych do naukowców m.in. Jak skutecznie opisać część impact w międzynarodowych projektach badawczych? oraz Jak przygotować narracyjne CV naukowe?

We wtorek (12.03) zaplanowano także specjalną sesję poświęconą perspektywie współpracy naukowców PŁ z ukraińskimi, których na spotkaniu  reprezentowali przedstawiciele 10 uczelni z Ukrainy. - Naukowcy z obu krajów przechodzili przez serię szybkiej wymiany pomysłów, przedstawiając swoje najbardziej innowacyjne koncepcje. W drugiej części zostali zaproszeni do ich wizualizacji przy użyciu formatu Canvas, który był dokumentem wyjściowym do przyszłej współpracy - powiedzieli organizatorzy wydarzenia z Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Trzeci dzień (13.03) w całości był poświęcony komercjalizacji innowacyjnych projektów. Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ zaprezentowało przykłady, w jaki sposób można wykorzystać wyniki badań naukowych powstających w uczelni i skutecznie je komercjalizować. Odbyła się również inauguracja nowego, politechnicznego konkursu startupowego - Invested.

W czwartek (14.03) odbyło się na szereg ciekawych prezentacji i wykładów prowadzonych w ramach Dnia Otwartego w PŁ pod hasłem Włącz się. Między innymi odbyły się warsztaty Sztuczna inteligencja w edukacji i nauce, które poprowadzili naukowcy z Instytutu Informatyki PŁ.

Ostatni dzień wydarzenia (15 marca) skierowany był  do studentów studiów drugiego stopnia oraz doktorantów PŁ. Były to głównie zajęcia warsztatowe dotyczące zarządzania projektami oraz odkrywania nowych możliwości w kreowaniu swojego CV naukowego. Studenci biorący udział w tym dniu, mieli także okazję poznać ofertę studiów w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej PŁ.

Szczegółowy program Research Week. Głównym miejscem wszystkich spotkań jest budynek Alchemium ( ul. Żeromskiego 114).

baner promujący newsletter PŁ