Data dodania 19.10.2021 - 14:36

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podpisał list intencyjny o współpracy ze startupem Wavy, który wywodzi się z Politechniki Łódzkiej.

Wavy - soniczny lokalizator nurkowy to startup prowadzony przez absolwentów Politechniki Łódzkiej. W trakcie podpisywania listu reprezentowany był przez jego założycieli Damiana Perydzeńskiego oraz Jakuba Wujka. Panowie poznali się na zimowisku politechnicznym. Od kilku lat pracują nad innowacyjnym lokalizatorem dla nurków, który zarazem ma zwiększyć bezpieczeństwo pod wodą. Urządzenie Wavy wyposażone jest w bezprzewodowy system lokalizacyjny. Pomysłodawcy nie chcą jednak odbierać przyjemności płynącej z nurkowania.

- Wierzymy, że współpraca z Politechniką Łódzką zapewni dodatkową wiarygodność naszemu zespołowi oraz sprawi, że znajdywanie utalentowanych ludzi, mogących wspierać tworzoną przez nas technologię, będzie znacznie prostsze. Dzięki naszej uczelni już w przeszłości poznaliśmy wielu ekspertów, którzy służyli nam radą, dlatego wierzymy, że takie partnerstwo pozytywnie wpłynie na nasz rozwój – mówi Damian Perydzeński.

Pomysł na współpracę dla członków Wavy był oczywisty ze względu na to, że w zespole, składającym się aktualnie z Jakuba WujkaMichała AndrzejczakaMarcina Lenarczyka, Damiana Perydzeńskiego, Radosława Kanara, znajdują się absolwenci PŁ, którzy nie tylko wiele zawdzięczają swojej macierzystej uczelni, ale także sądzą, że dzięki niej pozostaną bliżej innowacyjnych inicjatyw.

Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik, zaznaczył

- Współpraca ze startupem Wavy trwa od dawna, nic więc dziwnego, że doszło do jej zwieńczenia listem intencyjnym. Moją zawodową misją jest wspieranie dobrych pomysłów studentów i absolwentów Politechniki Łódzkiej. Tym bardziej cieszę się na łączenie sił, by uczynić świat nauki i ludzką codzienność jeszcze lepszymi.

Startup może już poszczycić się wieloma osiągnięciami, m.in. w 2018 zajęli I miejsc na Microsoft Imagine Cup Poland oraz byli w Top 6 w kategorii BigData na Microsoft Imagine Cup World; I miejsce na KOKOS NZS 2019, III miejsce na Start.up.press Polish Press Group; Grant Najlepsi z Najlepszych 3.0; są też finalistami konkursu „Mam pomysł na Startup” 2018, Młodzi w Łodzi.

Jak działa stworzone przez absolwentów PŁ urządzenie? Wavy wysyła sygnał od nurka, znajdującego się pod powierzchnią wody do bojki, która oblicza pozycję nurka w czasie rzeczywistym. Zadaniem bojki jest także wysłanie pozycji nurka do osoby używającej smartfona na powierzchni. Takie dane trafiają do aplikacji mobilnej, która umożliwia śledzenie pozycji nurka. Aplikacja pozwala nurkom znaleźć najlepsze dla nich miejsce do nurkowania, przeglądać podwodne przygody, dodawać zdjęcia i filmy, a w efekcie – dzielić się nimi z rodziną i znajomymi. Jeśli nadarzy się sytuacja awaryjna, nurek będzie mógł wysłać sygnał SOS z nadajnika aplikacji mobilnej. W przypadku braku zmiany pozycji przez nurka w ciągu minuty, w aplikacji pokaże się ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu.

Podpisanie listu intencyjnego to wiara we wzajemne korzyści, wynikające z zawiązywanej współpracy, która jest nie tylko naukową przygodą, ale także wyraża chęć wsparcia młodych naukowców oraz innych osób, chcących się rozwijać.