Data dodania 17.09.2021 - 15:17
Kategorie aktualności

Politechnika Łódzka świętowała w bardzo licznym gronie znamienitych gości dwie ważne dla uczelni uroczystości:
•    otwarcie budynku „Alchemium- magia chemii jutra” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Profesorowi Tadeuszowi Paryjczakowi,
•    nadanie tytułu doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Tę najwyższą godność akademicką otrzymał prof. Klaus Müllen, niemiecki chemik cieszący się międzynarodową sławą wybitnego naukowca.

Image

Otwarcie Alchemium

„Alchemium-magia chemii jutra” to nowoczesny kompleks budynków dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Zakończył się pierwszy etap tej imponującej inwestycji. Można już podziwiać nowoczesną bryłę budynku, w której wnętrzu znajduje się reprezentacyjne centrum konferencyjne, gabinety władz Wydziału Chemicznego i biura administracji oraz kilkanaście sal dydaktycznych. Powierzchnia całkowita oddanego do użytku gmachu to niemal 11 tys. metrów kwadratowych.

Na parterze nowego budynku, w sąsiedztwie holu głównego, znajduje się sala konferencyjna na 100 osób, która będzie miejscem obrad Senatu uczelni. Na piętrze drugim jest, rozciągająca się na trzy piętra, reprezentacyjna aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka. Może ona pomieścić 500 osób.

Jak powiedział podczas otwarcia Alchemium rektor prof. Krzysztof Jóźwik

- To właśnie w niej, począwszy od dziś, zapisywać się będą kolejne karty historii Politechniki Łódzkiej, ponieważ aula stanie się forum najważniejszych uroczystości dla naszej uczelni.

Image
Marszałek Województwa Łódzkiego stoi przy mikrofonie. W tle prof. Krzysztof Jóźwik i ciemna szyba budynku Alchemium.

Obecny na uroczystości marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber trzymając w ręku trzy próbki materiałów powiedział

– Jest to efekt pracy naukowców z tego Wydziału powstały w konsorcjum z łódzkimi ośrodkami badawczym. Są to materiały przyszłości, w pewnym sensie magiczne, dedykowane są do leczenia trudno gojących się ran oraz regeneracji ubytków tkanki kostnej i chrzęstnej. Do realizacji takich pomysłów potrzebujemy ludzi - których jak widać mamy - i miejsca, w którym można je rozwijać. Przed takim miejscem właśnie stoimy.

Image
Rektor prof. Krzysztof Jóźwik odbiera gratulacje od prezydent Hanny Zdanowskiej w trakcie uroczystego otwarcia budynku Alchemium.

Także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że warunki do prowadzenia badań są podstawą aby zmieniać jakość nauki.

- Gratuluję wszystkim łodzianom, dzięki takim inwestycjom, jak Alchemium młode pokolenie będzie chciało zostać tu w Łodzi, by wspólnie budować nasze miasto i region.

Budynek poświęcił Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś, który na zakończenie powiedział- trochę żartobliwie – Oby między nami była chemia.

W bezpośrednie sąsiedztwo Alchemium jest wkomponowany fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku, co symbolicznie nawiązuje do historycznego dziedzictwa Politechniki Łódzkiej.

- Cieszy mnie, że silny ośrodek naukowy, jakim jest Wydział Chemiczny, będzie mógł rozwijać swoją działalność w warunkach sprzyjających jego dalszemu dynamicznemu rozwojowi. Pierwszy budynek kompleksu Alchemium rósł na naszych oczach. Ten etap inwestycji kosztował 65 milionów zł. Przed nami budowa części laboratoryjnej Alchemium. W tej chwili trwa przetarg, planujemy, że oddanie całości do użytku nastąpi w 2024 r. W sumie gmachy będą miały powierzchnię ponad 27 tys. metrów kwadratowych. Jestem przekonany, że Alchemium stanie się kuźnią kolejnych pokoleń wybitnych chemików, wzorem niezwykle inspirującej prof. Alicji Dorabialskiej, jednej z założycielek Wydziału Chemicznego na PŁ, uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie – mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

Na pierwszy etap inwestycji Alchemium Politechnika Łódzka otrzymała 47,5 mln złotych dotacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik zaznacza

- Przez długie lata Wydział Chemiczny starał się o nowy kompleks budynków i to było jak „w pogoni za marzeniami”, które teraz się realizują, dzięki wsparciu i staraniom wielu osób. Alchemium zapewni pracownikom, doktorantom i studentom Wydziału nowoczesne warunki do pracy, prowadzenia badań i procesu kształcenia na miarę współczesnych i przyszłych wyzwań dotyczących rozwoju nauk chemicznych.

Image
Przed ścianą z tablicą pamiątkową prof. T. Paryjczaka z czerwoną szarfą stoją dwie jego córki i syn.

W foyer przed reprezentacyjną aulą osłonięto tablicę pamiątkową, honorując nią pamięć Profesora Tadeusza Paryjczaka, który przez 18 lat kierował Wydziałem Chemicznym. Był wybierany na dziekana Wydziału aż 6 razy. Stworzył wiodący w Polsce i poza granicami kierunek badawczy adsorpcji i katalizy. Ostatnie lata swojej pracy zawodowej poświęcił „zielonej chemii”, będąc współautorem pierwszej w Polsce monografii na ten temat. Profesor został uhonorowany godnością doktora honoris causa przez Politechnikę Łódzką oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Doktorat honoris causa dla prof. Klausa Müllena

- Profesor Klaus Müllen od wielu lat jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych chemików na świecie. Jego osiągnięcia wyznaczają nowe kierunki rozwoju w chemii organicznej i polimerów oraz w zaawansowanej inżynierii materiałowej – mówi prof. Jacek Ulański, promotor doktoratu, kierownik Katedry Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym.  

Image
Prof. Kalus Mullen i prof. Jacek Ulański siedzą w togach przy drewnianym stole prezydialnym. Przed nimi leżą bukiety czerwonych róż.

Niemiecki uczony ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii polimerów, chemii supramolekularnej i nanotechnologii. W ostatnich latach głównym tematem jego zainteresowań są materiały grafenowe oraz ich potencjalne zastosowania w elektronice organicznej.

Przyglądając się karierze zawodowej prof. Klausa Müllena można zauważyć, że już 10 lat po ukończeniu studiów w 1979 r. został profesorem na Uniwersytecie w Kolonii, a następnie na Uniwersytecie w Moguncji (1984). Od 1989 r. do przejścia na emeryturę w 2017 r. był dyrektorem Instytutu Maxa Plancka Badań Polimerów w Moguncji.

Image
Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, w czerwonej todze i białych gronostajach, nadaje godność doktora honoris causa prof. Klausowi Mullenowi. W prawej dłoni na ramieniu prof.  trzyma berło.

Jego dorobek naukowy to m.in. 2100 artykułów naukowych w najlepszych czasopismach oraz 70 patentów. O wpływie prac prof. Klausa Müllena na rozwój badań na świecie świadczy bardzo wysoki indeks Hirscha – 171 (charakteryzuje całkowity dorobek naukowca) oraz ponad 140 000 cytowań jego publikacji.

Współpraca naukowa prof. Klausa Müllena z Politechniką Łódzką trwa od 20 lat. Profesor ma szczególny wkład w projekt Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) nowo powołanej Międzynarodowej Agendy Badawczej, współfinansowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie jest przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Naukowego tego Centrum.

W wykładzie wygłoszonym po ceremonii nadania tytułu doktora honoris causa PŁ prof. Klaus Müllen podzielił się swoimi przemyśleniami o roli nauki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na chemię. Wykład był niezwykle ciekawy, przeplatany anegdotami i wspomnieniami zdarzeń. Profesor mówił o znaczeniu badań, o pewnym niebezpieczeństwie, które one niosą i odpowiedzialności, jaka jest przy tym potrzebna.