Data dodania 07.02.2022 - 11:04

Bekker NAWA jest jednym z flagowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, umożliwiającym prowadzenie badań naukowych w zagranicznych uczelniach. Z takiej możliwości skorzysta dr inż. Szymon Szufa z Politechniki Łódzkiej. Dwuletni staż podoktorski odbędzie w renomowanym National Institute of Chemistry w Lublanie na Słowenii.

Będzie tam prowadził projekt związany z wytwarzaniem nowych bioproduktów i związków chemicznych, którego wyniki posłużą przebudowaniu instalacji półtechnicznej znajdującej się na macierzystym Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

- Nowe bioprodukty to zielone biopaliwa stałe o podwyższonej kaloryczności, będące zamiennikami węgla, które mogą być spalane w istniejących kotłach węglowych. Jest to także biowęgiel będący świetnym dodatkiem do wytwarzania nawozów organicznych – wyjaśnia dr inż. Szufa prowadzący badania nad toryfikacją biomas - jest to proces wzbogacania biomasy w pierwiastek węgiel – tzw. uwęglania - w specjalnych reaktorach zasilanych parą przegrzaną.

Stypendysta Bekker NAWA dodaje

Doświadczenia i wiedzę uzyskaną w czasie stażu wykorzystam do zbudowania w Łodzi, na obecnie pracującej instalacji, układu do odzyskiwania kwasów: mrówkowego, octowego i propionowego będących produktami ubocznymi toryfikacji. Kwasy te są szeroko wykorzystywane w przemyśle chemicznym, spożywczym i włókienniczym.