Data dodania 01.02.2022 - 14:21
Kategorie aktualności

1475 miejsc i dwa nowe kierunki czekają na tych, którzy chcą rozpocząć kształcenie w Politechnice Łódzkiej na studiach magisterskich. Rekrutacja rozpoczęła się wczoraj i potrwa do 16 lutego. 

W piątek 18 lutego przewidziane są rozmowy kwalifikacyjne. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 22 lutego o godz. 14.00. 

Image

Nie wdając się w szczegóły programu, które są dostępne na stronie rekrutacji piszę, dlaczego nowe kierunki są fascynujące. 

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Brzmi nowocześnie? Dla nieprzekonanych podaję za organizatorami kierunku najważniejszy argument - kształcenie i prowadzenie badań w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego jest niezwykle perspektywiczne. To dziedzina, która w sposób fundamentalny zmienia nasz świat i będzie go zmieniała coraz szybciej. Tym, którzy nie wiedzą co kryje się pod nazwą kierunku pragniemy uświadomić, że już dziś wiele urządzeń działa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, są to np. smartfony, urządzenia gospodarstwa domowego czy autonomiczne samochody. A co to jest uczenie maszynowe? Studenci poznają, jak tworzyć "inteligentne" algorytmy, które będą same uczyć się rozwiązywania zadań w obiektywnie najlepszy możliwy sposób. Wiedza absolwentów w parze z ich wyobraźnią to pakiet stanowiący super wyprawkę na drogę prowadzącą do spełniania marzeń, czyli tworzenia rozwiązań, których jeszcze nie ma na rynku. W jakich obszarach? Trudno wymienić wszystkie, ale np. systemy diagnostyki medycznej, inteligentna infrastruktura drogowa, dystrybucja energii, a przede wszystkim projektowanie autonomicznych urządzeń. 

Kierunek będzie prowadzony na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.  

Inżynieria produkcji to kierunek silnie związany z potrzebami czwartej rewolucji przemysłowej, w czasie której właśnie jesteśmy. Przemysł 4.0. potrzebuje ludzi, którzy swoją wiedzą i kompetencjami wesprą rozwój inteligentnych fabryk. Absolwenci nowego kierunku będą dobrze rozumieć zagadnienia dotyczące procesów produkcyjnych realizowanych w różnych dziedzinach przemysłu z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki, technologii i technik informatycznych. Studenci nauczą się projektować części, urządzenia, jak również opracować cały proces technologiczny z pomocą nowoczesnego oprogramowania. W programie studiów zaplanowano dużo zajęć projektowych i laboratoryjnych oraz praktyki w warunkach przemysłowych. 

Czy to kierunek dający dobre perspektywy na rozwój zawodowy? Tylko w regionie łódzkim jest wiele firm, których profil produkcji wiąże się z przetwórstwem tworzyw sztucznych, obróbką wiórową, obróbką plastyczną czy odlewnictwem, a więc z tymi dziedzinami, w których absolwenci kierunku staną się specjalistami. Są to światowe koncerny, które zatrudniają kierowników procesu produkcyjnego, technologów, konstruktorów lub projektantów. A ukończenie kierunku inżynieria produkcji jest dobrym punktem startu do wykonywania tych zawodów. 

Kierunek będzie prowadzony na Wydziale Mechanicznym.