Data dodania 30.09.2021 - 11:29
Kategorie aktualności

1 października studenci powracają w mury uczelni. Zaplanowana w piątek uroczystość inauguracji roku akademickiego 2021/22 po raz pierwszy odbędzie się w nowej auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium (Żeromskiego 114).

Uroczystość w auli rozpocznie się o godz. 11:00. Chwilę wcześniej Rektor, Senat oraz immatrykulowane osoby przejdą w barwnym orszaku, by złożyć kwiaty pod pomnikiem prof. Bohdana Stefanowskiego pierwszego rektora i organizatora uczelni.

Image

Zgodnie ze zwyczajem rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik wygłosi przemówienie, poruszając w nim ważne dla uczelni wątki związane z zarządzaniem, nowymi inicjatywami w nauce i kształceniu, współpracą z otoczeniem uczelni oraz nowymi inwestycjami. 

Inauguracja jest momentem szczególnie zapadającym w pamięć immatrykulowanym studentom pierwszego roku oraz doktorantom przyjętym do Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej. W czasie uroczystości zostaną także wyróżnieni najlepsi studenci. Pięciu zasłużonych naukowców otrzyma tytuł Profesora Seniora. 

Inauguracja zakończy się nietypowym, bo wygłoszonym przez trzy osoby wykładem. Rektor nazwał go specjalnym triathlonem, dlatego, że o swoich pasjach naukowych i sportowych mówić będą: prof. Katarzyna Pernal – ceniona na świecie fizyczka uprawiająca z sukcesami kolarstwo szosowe, mgr inż. Kajetan Duszyński – doktorant PŁ i mistrz olimpijski z Tokio oraz inż. Aleksandra Bednarek – studentka PŁ i pierwsza Polka z potrójną koroną w pływaniu na wodach otwartych. 

Uroczystość będzie transmitowana na stronie p.lodz.pl. 

Politechnika Łódzka należy do najlepszych szkół wyższych w Polsce. Uczelnia kształci niemal 12,5 tysiąca studentów. Kadrę dydaktyczną tworzy 1200 nauczycieli akademickich, w tym ponad 380 profesorów i doktorów habilitowanych. Politechnika Łódzka należy do czołówki polskich uczelni, zajmując 8. miejsce wśród 100 uczelni akademickich w rankingu „Perspektyw”. Jest naukowym ośrodkiem, w którym tworzone są innowacyjne rozwiązania - pod względem liczby udzielonych patentów zgłaszanych przez podmioty krajowe i zagraniczne PŁ jest 2. uczelnią w Polsce.  

Na studia I stopnia Politechnika Łódzka przyjęła na rok akademicki 2021/22 niemal 3900 osób, wypełniając założony limit w 90 proc., a na studia II stopnia - 750 osób. W semestrze zimowym kształcić będziemy 239 studentów z 15 krajów w ramach wymiany w programie Erasmus. Najliczniejszą grupę stanowią studenci z Hiszpanii, Francji, Portugalii i Turcji. 

Po okresie przerwy spowodowanej pandemią studenci pojawią się w salach dydaktycznych. Zajęcia w grupach do 30 osób, takie jak np. ćwiczenia, projekty, seminaria, lektoraty czy w-f będą realizowane na terenie Politechniki Łódzkiej. On-line prowadzone będą głównie wykłady dla większej liczby osób.