Data dodania 01.02.2021 - 09:44

Wraz z początkiem lutego rozpoczyna się rekrutacja na studia II stopnia w Politechnice Łódzkiej. Na inżynierów i licencjatów czeka 26 kierunków studiów w języku polskim i 6 w języku angielskim. W tegorocznej rekrutacji uczelnia przygotowała nowe kierunki. Dwa z nich: Human-Computer Interaction oraz nanotechnologia będą prowadzone w języku angielskim, a trzecią nowością jest biogospodarka zrównoważona.

Rekrutacja potrwa do 19 lutego. Rozmowy kwalifikacyjne przewidziane są na 22 lutego. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 25 lutego.

Lista kierunków oferowanych na studiach II stopnia dostępna jest na stronie rekrutacji.

Kilka zdań na temat nowych kierunków

Program magisterski z zakresu Human-Computer Interaction (HCI) będzie jako pierwszy wprowadzony w Polskich uczelniach. Studia obejmą multidyscyplinarną dziedzinę nauki, która koncentruje się na badaniach wpływu nowych technologii, szczególnie technik komputerowych, na pracę i życie ludzi. Jak podkreślają autorzy programu interakcja człowiek-komputer to dziedzina łącząca aspekty techniczne i humanistyczne. Wyszła poza wąską specjalność informatyczną, dlatego do podjęcia studiów na nowym kierunku nie jest konieczne posiadanie dyplomu studiów pierwszego stopnia na informatyce.

Kierunek prowadzony będzie na Wydziale EEIA we współpracy z Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE)

Biogospodarka zrównoważona to interdyscyplinarny i unikatowy kierunek obejmujący kompleksowe podejście do zagadnień związanych z nowoczesną gospodarką o obiegu zamkniętym. Jest to tematyka niezwykle aktualna. Twórcy programu zwracają uwagę - realizacja strategii biogospodarki wymaga zmiany myślenia, pozwalającego na zerwanie z tradycyjną gospodarką i podjęcia innowacyjnych działań na każdym etapie życia produktu, czyli od momentu pozyskania surowca, poprzez projekt produktu, jego produkcję, dystrybucję i wykorzystanie przez konsumentów, a także ostatecznie jego recykling. Czy jesteśmy na to gotowi? Tak, ale potrzebna jest do tego solidna wiedza i praktyczne przygotowanie.

Kierunek prowadzony będzie na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności we współpracy z Wydziałem Zarządzania i Inżynierii Produkcji.

Nanotechnologia to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin nauki. Studia magisterskie będą prowadzone na Wydziale Chemicznym w języku angielskim po raz pierwszy. Będą kształcić w zakresie współczesnych trendów rozwojowych i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie nanonauki i nanotechnologii oraz chemii, biochemii i inżynierii materiałowej. Studenci mogą wybrać ścieżkę z podwójnym dyplomem z Uniwersytetem Twente (UT) w Enschede w Holandii. Jeden semestr spędzają na PŁ, dwa kolejne semestry przebywają na UT, biorąc udział w zajęciach i przygotowując pracę dyplomową.

#PŁ - II stopień wtajemniczenia

W podjęciu decyzji może pomóc kandydatom nowa akcja informacyjna nazwana #PŁ - II stopień wtajemniczenia. Jest to cykl przekazów na żywo realizowanych za pośrednictwem fb Politechniki Łódzkiej. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 11:00.

W kolejnych dniach tematami będą:

- zasady rekrutacji na studia II stopnia – poniedziałek, 1 lutego

- nowe kierunki studiów, możliwości wyjazdów na zagraniczne uczelnie oraz zdobywania podwójnych dyplomów – środa, 3 lutego

– perspektywy zawodowe po studiach II stopnia na PŁ – poniedziałek, 8 lutego.