Data dodania 22.12.2020 - 10:37
Kategorie aktualności

Międzynarodowy zespół badawczy, w którego skład wchodzą prof. Tomasz Kubiak i jego doktorant mgr inż. Paweł Czapski z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Politechniki Łódzkiej otrzymał rekomendację do finansowania badań ważnych z punktu widzenia stateczności konstrukcji, w których wykorzystywane są cienkościenne słupy kompozytowe. Ta nowoczesna technologia znajduje zastosowanie np. w przemyśle lotniczym (samoloty, helikoptery), motoryzacyjnym, a także w odniesieniu do turbin wiatrowych.

Image

Badania we współpracy z University of Bath oraz Politechniką Lubelską wykonane zostaną przy użyciu synchrotronu Diamond Light Source w Wielkiej Brytanii. Ten jeden z najbardziej zaawansowanych ośrodków naukowych na świecie raz do roku przyznaje finansowanie na realizację najciekawszych projektów badawczych wyłonionych w drodze recenzji. W ramach tego konkursu przyznane zostało dofinansowanie na projekt z udziałem naukowców z Politechniki Łódzkiej. Synchrotron działa jak gigantyczny mikroskop, umożliwiając pomiary wszelkich struktur od analizy chemicznej paliw kopalnych przez mikrostruktury metali, na badaniach wirusów kończąc. Maszyna przyspiesza elektrony niemal do prędkości światła i dzięki zjawisku dyfrakcji (uginaniu się promieni świetlnych) możliwa jest analiza badanych struktur z bardzo dużą rozdzielczością - 10 tysięcy razy większą niż przy użyciu klasycznego mikroskopu.

- W ramach badań wykonanych przy użyciu mikrotomografii zaplanowany jest eksperymentalny pomiar naprężeń resztkowych w cienkościennych, kompozytowych słupach wykonanych z włókna węglowego oraz wpływ tych naprężeń na stateczność i nośność konstrukcji – mówi prof. Tomasz Kubiak.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu wykazali, że naprężenia resztkowe powstające w procesie produkcji kompozytu mogą znacząco poprawiać jego sztywność i pracę pod obciążeniem. Kolejnym celem badawczym jest dokładne zbadanie tych naprężeń. Będzie ono przeprowadzone w ramach projektu na bytyjskim synchrotronie Diamond Light Source.


więcej: https://www.zu.p.lodz.pl/naprezenia-badane-pod-supermikrospkopem