Data dodania 12.04.2022 - 12:39

Zapraszamy na otwarcie zmodernizowanych pomieszczeń Katedry Aparatów Elektrycznych, w których naukowcy i studenci będą rozwijać badania związane z systemami sterowania inteligentnymi budynkami.

Uroczystość z udziałem rektora prof. Krzysztofa Jóźwika odbędzie się w czwartek 14 kwietnia o godz. 9:30 na drugim piętrze budynku A12 (ul. Stefanowskiego 18/22) w Katedrze Aparatów Elektrycznych.

Modernizacja przeprowadzona w Katedrze Aparatów Elektrycznych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki kosztowała niemal 1 mln zł. Jest to część wielkiego projektu Interdyscyplinarnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ realizowanego w Politechnice Łódzkiej.

W ramach projektu zaadaptowano pomieszczenia, stworzono odpowiednią infrastrukturę, a także zakupiono aparaturę badawczą i rozwiązania teleinformatyczne niezbędne do integracji wielu inteligentnych systemów sterowania automatyki budynkowej.

- Sprzęt zainstalowany w laboratoriach Katedry jest taki sam, jak ten wykorzystywany obecnie w rzeczywistych obiektach. Stanowi to dla prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i kształcenia przyszłych inżynierów fundamentalny atut – zaznacza prof. Piotr Borkowski, kierownik Katedry

Główne badania prowadzone przy użyciu dostarczonych systemów dotyczą optymalizacji automatyki budynkowej pod względem zdrowia i bezpieczeństwa znajdujących się w pomieszczeniach ludzi, przy minimalizacji zużycia energii. Informacje pochodzące z monitorowanych w Katedrze laboratoriów studenckich i pokoi laboratoryjnych pracowników umożliwiają sterowanie temperaturą, wymianę powietrza i utrzymanie właściwych parametrów energetycznych budynku.