Data dodania 31.08.2023 - 13:48

Od jutra, czyli 1 września, w galerii MEMO czynna będzie wystawa autorstwa dr Aleksandry Wereszki, artystki i projektantki związanej z Instytutem Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Na wystawie "Immersja" zobaczymy grafiki i nową kolekcję ubiorów. Wernisaż z udziałem artystki odbędzie się o godz. 17.00 w galerii przy ul. Moniuszki 5. Wystawa będzie czynna do 13 września.

Znana w łódzkim środowiskiem twórczym absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Stuk Pięknych w Łodzi jest doktorem sztuki w dyscyplinie sztuki projektowe. Od 2010 roku jest nauczycielem akademickim na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

Dr Aleksandra Wereszka zaznacza

– Odkrywanie relacji pomiędzy grafiką, konstrukcją a formą użytkową jaką jest ubiór stało się istotą moich działań twórczych. Konsekwencją tych poszukiwań jest zazwyczaj przedmiot funkcjonalny, który zaspokaja potrzeby użytkowe konkretnego odbiorcy.

Jako projektantka ubioru artystka związana jest z przemysłem odzieżowym, uprawia również grafikę i malarstwo. Prof. dr hab. Andrzej Nawrot, znany projektant wzornictwa, o twórczości artystycznej Aleksandry Wereszki mówi, że jest ona wyrazem emocji autorki.

- Jest to osobiste laboratorium artystyczne, w którym wartość działań podejmowanych przez autorkę przekłada się dobitnie na proces projektowania tkaniny i ubioru. Tego rodzaju projekty i w konsekwencji powstałe na ich podstawie produkty są kwintesencją jej twórczości.