Data dodania 02.07.2021 - 13:13
Kategorie aktualności

Unia Europejska przyznała dofinansowanie na nową generację podzespołów do foteli używanych w pociągach, metrze czy tramwajach. Ich opracowaniem zajmuje się Politechnika Łódzka we współpracy ze Specjalistycznym Zakładem Tapicerstwa Komunikacyjnego TAPS Maciej Kowalski, realizując projekt o wartości 3,5 miliona złotych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Efekty projektu odczują nie tylko pasażerowie, ale także środowisko.

Image

W badaniach uczestniczą naukowcy z wydziałów Chemicznego i Mechanicznego PŁ, a liderem projektu jest firma SZTK TAPS Maciej Kowalski. 

Zgodnie z „Europejską strategią na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym” elementy foteli zostaną wykonane z wykorzystaniem materiałów kompozytowych nowej generacji.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników kierująca badaniami w uczelni

– Do produkcji nowych podzespołów wykorzystamy biokompozyty wytworzone z polimerów termoplastycznych, niepalnych kompozycji żywicznych,  zawierające proekologiczne dodatki. Dzięki dodaniu substancji pochodzenia naturalnego, np. propolisu, elementom fotela nadamy właściwości mikrobobójcze i biostatyczne hamujące rozwój bakterii.

Wprowadzenie do kompozytów związków pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, pochodzących m.in. z odpadów przemysłu garbarskiego i drobiarskiego poprawi degradowalność wytwarzanych podzespołów oraz ograniczy ilość stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych.