Data dodania 15.12.2020 - 12:09
Kategorie aktualności

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało listę  projektów wyłonionych w konkursie Uczelnia dostępna II.. Na przewidziane w projekcie działania uczelnia otrzyma niemal 15 milionów złotych ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

- Tak duża kwota dofinansowania oznacza, że zaplanowaliśmy wiele działań wpisujących się w tytuł projektu - Dostępna Politechnika Łódzka. Nasz wniosek ma 268 stron, składając na każdej z nich podpis, wiedziałem, że to początek drogi do zmian, które wzmocnią szeroko pojętą otwartość uczelni – mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

Image

Jakie zostaną podjęte inicjatywy zmierzające do podniesienia kompetencji kadry i wsparcia studentów, w tym tych z niepełnosprawnościami?

Powstanie Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego PŁ, w skład którego wejdą laboratoria mechaniczne, elektroniczne, analiz i symulacji ergonomicznych oraz rzeczywistości wirtualnej VR.

Jak wyjaśnia rektor

- Na Wydziale Mechanicznym stworzymy pilotażowe wirtualne laboratoria (VIRLAB). Stanowiska laboratoryjne zostaną zwirtualizowane, odwzorowując możliwie dokładnie warunki rzeczywiste, co umożliwi odbycie ćwiczeń laboratoryjnych z każdego miejsca, w tym zdalnie z domu. Laboratoria wyrównają szanse w dostępie do jakości nauczania dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki opracowanemu narzędziu tzw. VIRTOOL możliwe będzie przenoszenie istniejących fizycznie laboratoriów do wirtualnej rzeczywistości, jak i kreowanie nowych laboratoriów tylko w technologii VR.

Projekt przewiduje także szkolenia dla kadry Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ, m.in. z dostępności cyfrowej oraz zasad tworzenia i prezentacji treści dla studentów niepełnosprawnych.

- Tzw. Access Officer's, czyli koordynatorzy ds. dostępności odpowiadać będą m.in. za audytowanie, monitorowanie oraz raportowanie stanu dostępności danej jednostki we wszystkich obszarach wymienionych w tzw. Ustawie o dostępności – zaznacza rektor Jóźwik. – Zostaną też opracowane procedury na rzecz równych szans studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami, w zakresie dostępu do kształcenia i badań naukowych.

Zmieni się architektura w kampusie. Aby uczynić go jeszcze bardziej przyjaznym zlikwidowane zostaną niedogodności ograniczające swobodę poruszania się osób niepełnosprawnych.

Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo naszych studentów i pracowników, dlatego z uzyskanych w projekcie funduszy kupimy specjalistyczny sprzęt, w tym na przykład: urządzenia udźwiękawiające przestrzeń dla osób niewidomych, alarmy wizualne dla osób z wadami słuchu oraz fotele ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnością ruchową – wymienia rektor. - Poruszanie się po kampusie Politechniki Łódzkiej ułatwi zdigitalizowana mapa. System będzie wyszukiwał obiekty oraz pomagał w dotarciu do określonego celu w zależności od poziomu i rodzaju niepełnosprawności. Będzie to oczywiście aplikacja dostępna na urządzenia mobilne.

W projekcie poza wymienionymi działaniami przewidziane są szkolenia, wizyty studyjne i kursy e-learningowe dla pracowników i studentów oraz udział w targach i konferencjach. W celu zapewnienia dostępności cyfrowej serwisów kształcenia, powołany zostanie przy Centrum E-Learningu zespół specjalistów odpowiedzialnych za projektowanie wykorzystania technik komputerowych do pokonywania barier niepełnosprawności, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich systemów informatycznych budowanych i wykorzystywanych na uczelni.

Wprowadzone udogodnienia, wspierając kształcenie, rozwijając innowacyjne narzędzia edukacyjne oraz doskonaląc system zarządzania, pomogą nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale wszystkim studentom i pracownikom Politechniki Łódzkiej. Zespołem wszystkich działań związanych z problemem dostępności uczelni, a w tym działaniami w projekcie będzie koordynował dr Dariusz Koperczak.