Data dodania 16.11.2022 - 11:27
Kategorie aktualności

Na to pytanie stara się odpowiedzieć dr Anna Sykuła z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ.  

Image

Owoce cytrusowe są bogate w związki prozdrowotne. Zawierają dużo witaminy C, o czym wszyscy wiemy, ale także związki bioaktywne. Należy do nich związek o nazwie hesperetyna, wykazujący cenne właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. To właśnie ten związek jest obiektem zainteresowań dr Anny Sykuły prowadzącej swoją pracę w Zespole Chemii Bionieorganicznej kierowanym przez dr hab. inż. Małgorzatę Bryszewską.

Jak mówi badaczka

     - Mimo tak wielu dobroczynnych właściwości, możliwości stosowania hesperetyny są znacznie ograniczone ze względu na jej niską rozpuszczalność w wodzie. Rozwiązaniem tego problemu może być modyfikacja struktury wraz z nanokapsułkowaniem.  

Dr Anna Sykuła prowadzi badania syntetycznych analogów hesperetyny, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby rozszerzały działanie wolnej hesperetyny.

    - Głównym celem projektu realizowanego w ramach grantu MINIATURA przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki jest otrzymanie nanokapsułek pochodnych hesperetyny o oczekiwanej, zwiększonej rozpuszczalności w wodzie. Po drugie - wykazanie, że nowopowstałe układy/kompleksy mają zwiększoną biodostępność i aktywność biologiczną.

    Badane związki mają ogromny potencjał aplikacyjny w produktach spożywczych i kosmetycznych dzięki wzmocnionemu działaniu zmiatającemu wolne rodniki i działaniu antybakteryjnemu.