Data dodania 12.09.2023 - 12:42

Zapraszamy na briefing prasowy inaugurujący kolejną edycję akcji Join IT in Łódź już 13 września (środa), godz. 12.00 w siedzibie Makolab, ul. Ogrodowa 8.

Data nie jest przypadkowa, spotkamy się w dniu programisty. W wydarzeniu wezmą udział prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju PŁ oraz przewodniczący Łódzkiego Klastra ICT, Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi,  a także przedstawiciele firm z branży IT.

Organizowana przez Łódzki Klaster ICT akcja Join IT in Łódź polega na promowaniu zatrudnienia specjalistów związanych z IT. Motywem przewodnim akcji jest kariera w branży informatycznej w Łodzi – widziana z perspektywy różnych grup.

W tegorocznej odsłonie No women = no code powstały klipy promujące kobiety z łódzkiego IT. Historia Łodzi – ziemi obiecanej i potęgi przemysłowej była współtworzona dzięki kobietom. Czasy się zmieniły – Łódź jest teraz nowoczesnym miastem wysokich technologii, a kobiety pracujące w łódzkich firmach z branży IT tworzą i rozwijają rozwiązania, które wykorzystujemy na co dzień. Pora podkreślić ogromną rolę kobiet w dzisiejszej informatyce – bo to “na co dzień” nie jest żartem - łódzkie firmy tworzą oprogramowanie do samochodów, którymi jeździmy, oprogramowanie wykorzystywane w bankach, szeroko pojętych usługach, hotelach czy restauracjach, a niektóre rozwiązania wykorzystywane są nawet w samolotach.

Bez kobiet nie byłoby dzisiejszej informatyki - pierwszą w historii programującą osobą była brytyjska matematyczka, Ada Lovelace, a kilkadziesiąt lat później Grace Hopper stworzyła pierwsze uniwersalne języki programowania. Nieprzypadkowo inauguracja cyklu Join IT in Łódź odbywa się 13 września – w Dzień Programisty.

Przewodniczący Rady Łódzkiego Klastra ICT, prorektor Politechniki Łódzkiej prof. Paweł Strumiłło zauważył, że:

Tylko ¼ studentów publicznych uczelni technicznych to kobiety – a są kierunki studiów, na których ich liczba nie przekracza 5%. Tracimy prawie połowę potencjału intelektualnego społeczeństwa, podczas gdy gospodarka potrzebuje coraz większej liczby specjalistów w zawodach technologicznych.

W ramach cyklu pokazujemy bohaterki pracujące w zrzeszonych w Łódzkim Klastrze ICT firmach. Kobiety te zajmują różne stanowiska, zarówno techniczne, jak i menedżerskie – od pracownic z niewielkim doświadczeniem w danym obszarze po kadrę zarządzającą wyższego szczebla. Łączy je to, że przełamują stereotypy o typowo “męskich” i “kobiecych” kierunkach studiów, zawodach czy dziedzinach gospodarki.

Pierwszy klip - zwiastun cyklu pokazuje koncepcję kampanii, pozostałe 10 klipów przedstawi historie 20 bohaterek - kobiet pracujących w IT, które studiowały m.in. w Łodzi (ale nie tylko), zaaklimatyzowały się tu i związały z naszym miastem swoje życie zawodowe i prywatne.

W tegorocznej edycji udział wzięły firmy: ABB, Accenture, ATOS, Commerzbank, Fujitsu, Hexagon, Hitachi Energy, Makolab, Rossmann, Transition Technologies PSC.

Pierwszy cykl w 2020 roku poświęcony był przebranżowieniu, drugi - w 2021 roku - pod hasłem "Wczoraj uczeń, dziś pracownik", zachęcał uczniów szkół średnich z województwa łódzkiego do związania swojej przyszłości zawodowej z Łodzią. W 2022 roku akcja „Welcome on Board” skupiła się na historiach informatyków z zagranicy, dla których Łódź jest nowym miejscem życia.

Więcej informacji: www.joinITinLodz.pl

Kontakt: Łódzki Klaster ICT office@ictcluster.pl