Data dodania 28.09.2021 - 11:16

Finał XXXV edycji „Konkursu na najlepszą pracę magisterską w Politechnice Łódzkiej”, organizowanego przez Łódzką Radę Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego - Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Radę Uczelnianą FSNT NOT w Politechnice Łódzkiej, wyłonił tegorocznych laureatów.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła pracę mgra inż. Piotra Wysockiego z Wydziału Chemicznego, zrealizowaną w Międzyresortowym  Instytucie Techniki Radiacyjnej, pod kierunkiem dr hab. inż. Beaty Brożek-Płuski, prof. uczelni, pt. „Badania właściwości nanomechanicznych i biochemicznych komórek ludzkiego przewodu pokarmowego metodą AFM i obrazowania Ramana”.

Praca dotyczyła możliwości zastosowania technik spektroskopowych - obrazowania i spektroskopii Ramana oraz mikroskopii AFM w analizie układów biologicznych. Zawiera interesujące wyniki badań, które będą pomocne w diagnostyce zmian nowotworowych mózgu, gruczołu piersiowego i przewodu pokarmowego człowieka. W pracy autor zajął się badaniem prawidłowych i nowotworowych komórek jelita, w tym suplementowanych mevastatyną o potencjalnym działaniu antynowotworowym.

Ponadto komisja wyróżniła pracę: „Modyfikacja struktury geometrycznej powierzchni tytanowej wydruków 3D” autorstwa mgr inż. Aleksandry Janusz z Wydziału Mechanicznego wykonaną w Instytucie Inżynierii Materiałowej. Praca została przygotowana pod kierunkiem dra hab. inż. Jacka Grabarczyka.

W badaniach autorka zastosowała nową metodę mikrołukowego utleniania anodowego (MAO) do niwelowania defektów powierzchniowych tytanowych wydruków 3D, która powoduje zmianę struktury geometrycznej powierzchni otrzymanych implantów i prowadzi do wytworzenia na nich powłoki tlenku tytanu.

W sumie do tegorocznej, jubileuszowej XXXV edycji konkursu zgłoszono 8 prac magisterskich. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości Inauguracji na Politechnice Łódzkiej w piątek, 1 października.