Data dodania 01.06.2022 - 12:54
Kategorie aktualności

Zapraszamy do Galerii Biblio-Art w Bibliotece Politechniki Łódzkiej na wystawę fotografii studentów Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT. Wspólna ekspozycja prac zatytułowana "Razem" odbędzie się w ramach Fotofestiwalu 2022. Wernisaż zaplanowano na 8 czerwca, na godz. 15.00.


Image

Na wystawę składają się projekty fotograficzne zatytułowane „Nie jestem sam” oraz  „Tożsamość miasta jako rama wspólnoty”. Ekspozycję będzie można oglądać na Politechnice Łódzkiej do 25 czerwca.

Komentarz prof. Izabeli Łapińskiej z PWSFTviT do wystawy „Nie jestem sam”:

Wspólnota to bliskość, współodczuwanie, szacunek mimo różnic. To uczucie, że nie jestem sam. Jest ktoś, kto myśli, czuje i działa podobnie do mnie. To zjednoczenie, wspólny cel, te same pragnienia, czuły dotyk, intymność . Ale niekiedy to również walka o prawo do bycia razem, o tożsamość i wolność.
Fotografia nie tylko utrwala więzi, braterstwo, lojalność, wspólne dążenia i wartości. Fotografia potrafi przenikać głębiej, przebija się przez warstwę treści, aby dotknąć emocji płynących ze współodczuwania. Ujawnia uczucia, które współczesna kultura próbuje przyćmić banknotem, hedonizmem i samouwielbieniem. Warto być razem a nie osobno. Kochać, troszczyć się, grać do tej samej bramki. Trudne, bo trzeba się postarać.
 

O wystawie studentów architektury „Tożsamość miasta jako rama wspólnoty” mówi prof. Marek Janiak z Instytutu Architektury i Urbanistyki:


Wspólnota to przede wszystkim związki emocjonalne, hołdowanie podobnym systemom wartości, często dzielenie odpowiedzialności. To również wspólne działanie, wzajemne wspieranie się definiowanie i realizowanie tych samych celów. W swoim faktycznym trwaniu realizuje się nie tylko na poziomie emocjonalnym ale również w świecie materialnym z jego oczywistością istnienia fizycznego. Miasto jest strukturą przestrzenną będącą właśnie takim rodzajem rzeczywistości, która została stworzona by służyć wspólnocie, zarówno jako całość i jako zespół samodzielnych składników (mieszkanie, kamienica, podwórko, plac, ulica). Jakość tej struktury oraz związki z nią jej mieszkańców budują wymiar ich tożsamości. Fotografowanie miasta i zawartej w nim wartości dziedzictwa materialnego i kulturowego ukazuje ramę wspólnoty mieszkańców, jej materialną bazę.