Data dodania 21.06.2023 - 14:08

Aleksandra Kośmider, studentka biotechnologii na Politechnice Łódzkiej, została laureatką Programu BioLAB na rok akademicki 2023-24. Podczas rocznego stażu naukowego w Oklahoma Medical Research Foundation będzie prowadzała badania w zakresie immunologii.

W jej aplikacji do programu zostało docenione uczestnictwo w wielu konferencjach naukowych. - Dobre wrażenie robiła również moja przynależność do SKNB FERMENT i role, jakie w nim pełniłam - wyjaśnia studentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, która jest już na drugim roku na studiach II stopnia. ­- Byłam przez rok jego wiceprezesem, aktualnie biorę udział w projektach naukowych - jednego jestem koordynatorem. Myślę, że działalność w Kole naukowym i związana z tym liczba przedsięwzięć, w których brałam udział, pokazały mnie jako pracowitą osobę. Gdyby nie działalność w Kole, to bym nie brała pod uwagę udziału w takim programie.

Aleksandra Kośmider dobrze zaprezentowała się na rozmowie kwalifikacyjnej z koordynatorami amerykańskich uczelni, która odbyła się w siedzibie Fundacji Fulbrighta w Warszawie. Na tej podstawie zaproponowano jej udział w pracach zespołu naukowego doktora Jose Alberola-Ila, który prowadzi badania w zakresie immunologii. - Projekt, w którym będę brać udział, ma na celu scharakteryzowanie nowej grupy komórek limfoidalnych oraz zbadanie jej roli w przebiegu zakażenia wirusem grypy - wyjaśnia młoda badaczka, która spędzi rok w laboratorium w Oklahoma Medical Research Foundation.

Program BioLAB to roczne staże dla studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center. W programie uczestniczy rocznie około 40-50 studentów i studentek z Polski rekrutowanych w otwartym naborze. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych takich jak: Nature, Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics czy Acta Crystallographica.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta jest partnerem programu od 2013 r. Program BioLAB jest w całości finansowany przez instytucje goszczące, które bezpośrednio podpisują umowy z zaproszonymi stażystami.