Data dodania 16.06.2021 - 14:53

Maksymilian Aranowski student informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ zdobył pierwszą nagrodę w konkursie EkSoc StartUP i 25 tys. zł.

Zwycięski projekt: "Aplikacja wspomagająca sprzedaż autorskich dzieł sztuki - Layart" jest jednocześnie tematem pracy inżynierskiej młodego informatyka. Promotorem jest dr hab. inż. Piotr Napieralski, prof. PŁ i to właśnie Pan profesor był jedną z pierwszych osób, które doceniły ten pomysł i zobaczyły w nim potencjał.

- Sam pomysł na aplikację w mojej głowie pojawił się już kilka lat temu, jako przebłysk podczas jednej z rozmów z przyjaciółmi. Od tamtej pory zastanawiałem się, jak ruszyć z projektem do przodu. Dopiero możliwość napisania pracy inżynierskiej o tej tematyce była pierwszym krokiem ku urzeczywistnieniu pomysłu. W trakcie pisania pracy natrafiłem na informację o konkursie EkSoc StartUP! i wiedząc, że chcę rozwijać ten projekt dalej, postanowiłem się zgłosić. Moimi mentorami w konkursie byli: Olena Kolikhova i Zbigniew Nowicki. Współpraca z nimi okazała się nieocenioną pomocą. To właśnie dzięki Olenie i Zbyszkowi aplikacja została dopracowana pod kątem biznesowym i przerodziła się w startup - tłumaczy szczęśliwy Maksymilian Aranowski.

Nagrodę finansową - 25 tys. zł chciałby przeznaczyć na rozwój aplikacji, ponieważ uważa, "że wygrana w konkursie to dopiero początek drogi, bardzo przyjemny, ale początek".

Obecnie jego największym hobby jest tematyka startupów, biznesu i przedsiębiorczości. - Zgłębiam historie innych firm, które też zaczynały od świetnego pomysłu i próbuję znaleźć idealną drogę dla siebie. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że łączę przyjemność z pracą, ponieważ startupy to kierunek, w którym chciałbym się dalej rozwijać. Mam już kilka kolejnych pomysłów, ale wszystko po kolei, najpierw Layart - wyjaśnia laureat konkursu. - To aplikacja mobilna, która ma zmienić rynek obrotu dziełami sztuki. Jest skierowana do młodych artystów mających trudności ze sprzedażą swoich prac. Jednocześnie zwiększa dostęp do sztuki, dla każdego odbiorcy.

Dodatkowo, jury wyróżniło nagrodą w wysokości 5 tys. zł Magdalenę Durys  (Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ) oraz Bartłomiej Waldhauzer z AHE - autorów projektu Smart Plants - urządzenia monitorującego parametry glebowe wokół drzewa.

O laureatach Konkursu można też przeczytać w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.