Data dodania 01.04.2022 - 08:48

Dr hab. inż. Anna Masek, profesor na Wydziale Chemicznym PŁ zdobyła tytuł "Srebrnego Inżyniera 2021" w 28. edycji Plebiscytu Czytelników "Przeglądu Technicznego". Dyplom i statuetkę odebrała (30.03) podczas uroczystości wręczenia wyróżnień w Warszawskim Domu Technika. Srebrna Pani inżynier została wyróżniona w kategorii inżynieria materiałowa.

Doktor Anna Masek jest adiunktem w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników PŁ, specjalistką w zakresie technologii biopolimerów oraz analizy procesów starzenia materiałów. Kieruje zespołem zajmującym się bioinspirowanymi kompozytami polimerowymi. Jej zespół badawczy opatentował całkowicie zielone polimery, które składają się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego.

Jest szefową unikalnego w kraju laboratorium do starzenia polimerów. Naukowo zajmuję się technologią polimerów, w szczególności starzeniem i stabilizacją polimerów, recyklingiem polimerów, biopolimerami, włóknami naturalnymi (celulozą) oraz naturalnymi przeciwutleniaczami. Jest ekspertką Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Moją pasją jest to, czym się zajmuję w pracy zawodowej na co dzień, od szkoły podstawowej chciałam być chemikiem - pisze na swoim blogu Pani inżynier.

Plebiscyt „Złoty Inżynier” organizowany jest przez redakcję „Przeglądu Technicznego” oraz Naczelną Organizację Techniczną (NOT). Wśród kandydatów do tytułu „Złoty Inżynier 2021” znaleźli się wybitni twórcy techniki zarówno naukowcy, jak i praktycy – menedżerowie, nauczyciele i działacze ruchu stowarzyszeniowego.