Data dodania 21.11.2023 - 13:37

Na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, (21.11) podsumowano trzyletni projekt MDB - MEDICAL DATA BANK, efekt współpracy uczelni z Centrum Zdrowia Matki Polki . – To, co wspólnie zrobiliśmy ma ogromne znaczenie. Pozwoli poprawić algorytmy terapii i być pomocne w przyszłości w ratowaniu życia - twierdzą realizatorzy projektu informatycy i medycy.

W ramach współpracy powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii. Do celów realizacji projektu zostało udostępnionych ponad milion danych medycznych. To bardzo duży zbiór, w tym z danymi badań metabolomicznych, proteomicznych uzyskanych  specjalnymi technikami (LC-MS/MS oraz GC-MS/MS).

Zebrane w ramach projektu dane powstały w wyniku analizy próbek moczu oraz krwi, przekazanych do wspólnie realizowanych badań przez jednostki badawcze w kraju. Zostały one zamieszczone na specjalnie utworzonej platformie www.

Dzięki temu projektowi możliwe stało się udostępnienie danych do analiz biometrycznych, a także do pracy dydaktycznej, samokształcenia lekarzy i tworzenia statystyk. Dodatkowo baza stanowi unikalne źródło informacji popularnonaukowej dla społeczeństwa. Przygotowane rozwiązanie posłuży rozwojowi diagnostyki onkologicznej, poprzez dalsze badania nad jednostkami chorobowymi.

W konferencji na PŁ uczestniczyły osoby zarządzające projektem: prof. Sławomir Wiak- dyrektor Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych i jego zastępca dr hab. inż. Łukasz Szymański, prof. PŁ – kierownik projektu oraz dr hab. n. med. Iwona Maroszyńska, prof. ICZMP - dyrektor ICZMP i jej zastępca dr hab. Dariusz Trzmielak, prof. UŁ.

Na realizację projektu MDB - Medical Data Bank wykonawcy otrzymali niemal 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.