Data dodania 02.06.2022 - 09:57

Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie na badania ośmiu projektów realizowanych przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. Najwięcej, pięć projektów będzie sfinansowanych z programu  OPUS 22, dwa z  PRELUDIUM BIS 3 oraz jeden z programu SONATA 17.

Z programu OPUS 22 będą finansowane projekty koordynowane przez :

• prof. dr hab. Halinę Abramczyk z Wydziału Chemicznego - "Kluczowa rola trójkąta: karotenoidy-retinoidy-cytochromy w rozwoju i progresji nowotworów"  -  1 494 317 zł.
  • dr hab. inż. Grażynę Leszczyńską, profesor na Wydziale Chemicznym - "Synteza i badania strukturalne/biofizyczne modelowych oligomerów mRNA/mt-tRNA w celu określenia roli modyfikowanych nukleozydów (m5C, hm5C, f5C, ca5C, m1G) w translacji i chorobach człowieka" - 1 783 934 zł.
  • prof. dr hab. inż. Tomasza Kapitaniaka z Wydziału Mechanicznego - "Przewidywanie zdarzeń ekstremalnych w układach sprzężonych oscylatorów mechanicznych w oparciu o uczenie maszynowe"- 1 457 200 zł.
  • prof. dr hab. inż. Marcina Bizukojća z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska  - "Wpływ zastosowania hodowli z dodatkiem mineralnych mikrocząstek (MPEC) w bioreaktorze zbiornikowym mieszadłowym na repertuar metabolitów wtórnych promieniowca Streptomyces rimosus ATCC 10970" - 965 142 zł.
  • prof. dr hab. inż. Stanisława Ledakowicza również z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska - "Badania mechanizmu i kinetyki zintegrowanych procesów fermentacji ciemnej i hydrotermicznej karbonizacji mokrych odpadów spożywczych" - 1 322 900 zł.

Z programu SONATA finansowanie otrzymał:

• dr inż. Bartosz Sekuła z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na "Badania strukturalne i funkcjonalne roślinnych enzymów metabolizmu argininy jako molekularny cel w projektowaniu nowych środków ochrony roślin" - 1 781 200 zł.

Z programu PRELUDIUM BIS zostały dofinansowane dwa projekty kierowane przez:

• dr hab.inż. Edytę Gendaszewską-Darmach, profesor na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności  - "Blokowanie oddziaływań między białkami Rab1b i Rab5 oraz ich selektywnymi negatywnymi regulatorami TBC1D20 i TBC1D17 za pomocą syntetycznych peptydów" - 687 800 zł.
  • dr hab. inż. Katarzynę Błażewską, profesor na Wydziale Chemicznym - "Selektywna kontrola Rab GTPaz poprzez inhibicję wybranych interakcji pomiędzy białkami Rab a ich białkami regulatorowymi"- 687 800 zł.

Łączna kwota dofinansowania wszystkich projektów realizowanych na PŁ wynosi 10 180 293 zł.