Data dodania 16.12.2020 - 13:23
Kategorie aktualności

Studenci wzornictwa na Politechnice Łódzkiej uczestniczą w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Project-Product-Promotion. International Collective for Design” dotyczącym opracowania nowej metody edukacyjnej dla kierunków artystycznych i projektowych.

Image

W projekcie, w ramach programu Erasmus+, mogą uczestniczyć wszyscy studenci II stopnia wzornictwa oraz I stopnia, od 5 semestru. Ta forma edukacji ma im przybliżyć realne warunki pracy i zachęcić ich do własnej przedsiębiorczości. Komisja europejska przyznała na ten cel budżet w wysokości ponad 130 tys. EURO.

Na czym polega nowa metoda nauczania wyjaśnia koordynatorka - dr Marta Miaskowska z Instytutu Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ - lidera projektu:

Badanie nowej metody edukacyjnej będzie opierało się na testowym jej wdrożeniu w trzech krajach w postaci 2-tygodniowych warsztatów, które poprowadzi grupa pięciu nauczycieli o zróżnicowanych kompetencjach:  Bilge z Turcji - projektowanie graficzne, Jeremy z Portugalii - projektowanie produktu, Marta z Portugalii - fotografia, Mellanie z USA - projektowanie odzieży i Marta z Polski - film i multimedia.
Na poszczególne warsztaty zostanie zaproszona również grupa pięciu lokalnych studentów, o równie zróżnicowanych kompetencjach. Ponadto każdy podróżujący partner, czyli wszyscy nauczyciele (poza Mellanie), może zabrać ze sobą jednego studenta na warsztat w innym kraju. Ja mogę zabrać jednego studenta na warsztaty w Turcji oraz Portugalii.

Każdy warsztat to zespół 12-13 osób - nauczycieli i studentów, którzy wymyślą, zaprojektują, zrealizują i stworzą dokumentację promocyjno-sprzedażową produktu. Wspólnie wypracują unikalny produkt i przygotują cały system identyfikacji oraz promocji i sprzedaży. Zajęcia zaplanowano w następujących terminach: Portugalia - maj 2021, Polska - październik 2021, Turcja - kwiecień/maj 2022. Realizacja projektu została zaplanowana na 26 miesiecy.

Partnerami Politechniki Łódzkiej w projekcie są: Eskisehir Osmangazi University (Turacja) i Centro de Investigacao e Formacao em Artes e Design, Lda (Portugalia). Instytucją wspierająca spoza UE jest College for Creative Studies (USA). Realizacja projektu ruszyła z początkiem grudnia, w ramach programu Erasmus+ Partnerstwo strategiczne na rzecz szkolnictwa wyższego.