Data dodania 01.12.2021 - 13:17

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ opracują innowacyjną technologię liofilizacji truskawek. W tym celu skonstruują i przetestują prototypową suszarkę sublimacyjną do pracy w trybie ciągłym.

Na czym polega innowacyjny projekt wyjaśnia dr hab. inż. Paweł Wawrzyniak koordynator projektu na PŁ ­­:

Ciepło do zamrożonych truskawek dostarczane będzie hybrydowo, co skróci czas liofilizacji i w rezultacie zmniejszy energochłonność procesu. Sterowanie suszeniem będzie się odbywać przy wykorzystaniu inteligentnych/samouczących się algorytmów umożliwiających on-line optymalizację parametrów jakościowych produktu oraz minimalizację zużycia energii ­. Po osiągnięciu pełnej sprawności technologicznej instalacja będzie wykorzystywana komercyjnie. Rezultaty projektu zostaną wdrożone przez lidera konsorcjum - zakład przetwórstwa owocowego firmę Grupa Producentów KLASA Sp. z o.o.

Liofilizowane owoce są bardzo popularne wśród klientów, bowiem zachowują składniki odżywcze i witaminy zawarte w owocach świeżych oraz można je jeść przez cały rok. Suszenie jest stosowane na skalę przemysłową. Obecnie w tym procesie wykorzystuje się aparaty o działaniu okresowym. Zdaniem wykonawców projektu okresowość jest uciążliwa, a koszty eksploatacyjne są znaczne.

W projekcie „Opracowanie innowacyjnej technologii liofilizacji truskawek w trybie ciągłym, z kontrolą i optymalizacją on-line parametrów jakościowych produktu, opartą na algorytmach sztucznej inteligencji oraz pomiarach spektralnych” obok Politechniki Łódzkiej partnerem naukowym jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.  Na prowadzone prace UE przyznała 17 milionów dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowity budżet projektu wynosi 28 mln zł.

Więcej informacji na temat projektu w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.