Data dodania 09.03.2022 - 08:55

Prezydent RP, postanowieniem z 16 lutego, nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa dr hab. inż. Małgorzacie Matusiak z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

Prof. Małgorzata Matusiak jest absolwentką Wydziału Włókienniczego PŁ. W 2002 r. uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych, a w 2013 r. stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie włókiennictwo.

Na Politechnice Łódzkiej pracuje od 2012 r. Jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Instytucie Architektury Tekstyliów. Od 2019 r. jest przewodniczącą Rady Kierunków Studiów Włókiennictwo i Przemysł Mody oraz Włókiennictwo. Wcześniej, była pracownikiem naukowym Instytutu Architektury Tekstyliów w Łodzi (1996 – 2007), a następnie Instytutu Włókiennictwa, będąc w latach 2008 – 2012 wiceprzewodniczącą Rady Naukowej tego instytutu.

Zainteresowania naukowe prof. Matusiak dotyczą projektowania i technologii odzieży, włókienniczej inżynierii materiałowej, komfortu użytkowania odzieży oraz geometrycznej struktury powierzchni materiałów włókienniczych. Jest autorką 2 monografii oraz współredaktorką monografii, autorką lub współautorką 19 rozdziałów w monografiach naukowych, 46 artykułów naukowych, 3 patentów krajowych, licznych referatów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych. Za wynalazki prezentowane na międzynarodowych wystawach otrzymała 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe medale.

Jest członkiem Executive Committee of International Committee of Cotton Testing Methods przy International Textile Manufacturers Federation z siedzibą w Zurichu. Od lat współpracuje z zagranicznymi instytutami i uczelniami, jest również ekspertem Komisji Europejskiej.

W 2015 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz środowiska i branży bawełniarskiej. Jest członkiem honorowym Izby Bawełny w Gdyni.