Data dodania 26.07.2023 - 08:14
Kategorie aktualności

Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr. hab. inż. Szymonowi Grabowskiemu z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) PŁ.

Image

Prof. Szymon Grabowski jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Studia doktoranckie podjął na Politechnice Łódzkiej na Wydziale EEIA, uzyskując w 2003 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stopień doktora, a w 2011 r. w Instytucie Badań Systemowych PAN w Warszawie, doktora habilitowanego nauk technicznych. Pracuje w Instytucie Informatyki Stosowanej na Wydziale EEIA PŁ.

Zainteresowania naukowe prof. Szymona Grabowskiego dotyczą algorytmów tekstowych oraz algorytmów kompresji i skompresowanych struktur danych, często z zastosowaniami w bioinformatyce. Jest autorem lub współautorem m.in. szybkich algorytmów wyszukiwania przybliżonego, również w tekście skompresowanym, algorytmu indeksowania o korzystnych relacjach pamięciowo-czasowych, efektywnych algorytmów kompresji grafu webowego, wydajnego algorytmu wyszukiwania najdłuższych dopasowań w parach genomów oraz kompresora dużych kolekcji genomów bakterii.

Dorobek publikacyjny prof. Szymona Grabowskiego liczy ok. 150 artykułów naukowych, w tym ok. 50 w czasopismach uwzględnionych w JCR. Wg bazy Scopus, jego prace były cytowane ponad 1200 razy, a wartość indeksu Hirscha wynosi 18. Jest promotorem dwóch zakończonych przewodów doktorskich. Recenzował trzy dorobki habilitacyjne oraz sześć prac doktorskich, w tym trzy na uczelniach zagranicznych. Kierował dwoma projektami badawczymi NCN ("Kompresja grafu webowego", "Inżynieria algorytmiczna indeksów pełnotekstowych") oraz uczestniczył w kilku innych projektach naukowych. Był członkiem kolegium wydawniczego czasopisma międzynarodowego „International Journal of Computer Mathematics" oraz członkiem komitetu programowego konferencji międzynarodowych SPIRE’17 i CPM’19.

Prof. Grabowski współpracuje z naukowcami z Finlandii, Chile, Włoch, Niemiec i Chorwacji. Brał udział w realizacji umów na rzecz przemysłu, dotyczących badań algorytmiczno-inżynierskich na potrzeby systemu klasy CAT - wspomagającego tłumaczenie oraz zagadnienia analizy sygnałów.

Prywatnie lubi szachy, literaturę, muzykę oraz spacery.