Data dodania 09.11.2021 - 10:13

Prezydent RP Andrzej Duda, 28 września, nadał tytuł naukowy profesora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka dr. hab. inż. Grzegorzowi Wielgosińskiemu z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ.

Prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński jest absolwentem Wydziału Inżynierii Chemicznej PŁ. Na Politechnice Łódzkiej pracuje od 1994 roku. Wcześniej, po ukończeniu w 1979 roku studiów był pracownikiem Instytutu Barwników i Produktów Organicznych. W latach 2005-2012 był kierownikiem Studiów Podyplomowych „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy” organizowanych przez Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ. W latach 2010-2019 był pełnomocnikiem rektora ds. wdrażania zrównoważonego rozwoju oraz ds. gospodarki odpadami na uczelni. Jest kierownikiem Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy. W aktualnej kadencji 2020-2024 jest dziekanem Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Główne zainteresowania naukowe prof. Wielgosińskiego skupiają się na rozwiązywaniu problemów powstawania emisji i ich ograniczania, m.in. dioksyn (polichlorowanych dibenzo-p-dioksyn i polichlorowanych dibenzofuranów). Jest autorem licznych prac i ekspertyz dotyczących ochrony powietrza i spalania odpadów. W latach 2003-2019 był biegłym sądowym Sądu Okręgowego w Łodzi ds. ochrony środowiska. W latach 2003-2010 był autorem wojewódzkiego planu gospodarki odpadami dla wielu województw, mi.in. łódzkiego. Jest autorem opracowań wykonanych dla Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Zdrowia m.in. w sprawie spalania odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych.

W latach 2007-2011 był członkiem Sekcji Spalania Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk, natomiast w latach 2011-2015 członkiem Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. Ponadto był członkiem Komitetu Technicznego ds. ochrony powietrza Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, członkiem zarządu Stowarzyszenia Termiczne Przekształcanie Odpadów oraz członkiem - założycielem Stowarzyszenia Promocji Paliw Alternatywnych, ekspertem Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Od 2009 roku jest ekspertem Waste-to-Energy Research and Technological Council Europe (WtERT Europe) z siedzibą w Niemczech. Od 2014 roku jest przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska Oddziału Łódzkiego PAN, a od 2021 roku członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Jest autorem 6 monografii, 66 rozdziałów w monografiach, 130 publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, ponad 350 wystąpień (referatów i posterów) na konferencjach naukowych oraz 12 patentów i 3 zgłoszeń patentowych oraz 2 Polskich Norm. W pracy dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami: ochrony powietrza (oczyszczanie gazów odlotowych, rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w atmosferze, zarządzanie ochroną powietrza), gospodarki odpadami (termiczne przekształcanie odpadów, plany gospodarki odpadami, paliwa alternatywne) oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (prowadzi wykłady w tym zakresie dla studentów PŁ oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), a także zrównoważonego rozwoju.

Za swoją aktywność organizacyjną, dydaktyczną i naukową prof. Grzegorz Wielgosiński został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem za Wieloletnią Służbę.