Data dodania 06.02.2024 - 07:59
Kategorie aktualności

Dr inż. Zbigniew Tyfa z Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ, kierownik zespołu utworzonego w ramach programu LIDER NCBR, będzie pracował nad oprogramowaniem wspierającym neurochirurgów w podejmowaniu decyzji doboru techniki zabezpieczania tętniaka przed pęknięciem i wzrostem.

Image

Efektem współpracy medyków z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i inżynierów z Politechniki Łódzkiej będzie program do prognozowania medycznego tętniaków, bazujący na obliczeniowej mechanice płynów i sieci neuronowej. Podczas analiz wykorzystane zostaną cyfrowe modele tętniaków różnych kształtów i rozmiarów, wcześniej zobrazowane u pacjentów, które następnie zostaną wirtualnie „zoperowane” na wiele możliwych sposobów.

- Lekarz prowadzący będzie mógł wybrać optymalny wariant leczenia tętniaka w oparciu o anatomię naczyń krwionośnych pacjenta. Narzędzie uzyska wyniki dzięki odpowiednio wyszkolonej sieci neuronowej, która uczy się na dziesiątkach tysięcy danych z zaawansowanych symulacji numerycznych przepływu krwi - wyjaśnia dr inż. Zbigniew Tyfa z Wydziału Mechanicznego PŁ.

Tętniaki mózgowe, razem z innymi chorobami układu krążenia, dominują w danych statystycznych dotyczących wskaźników śmiertelności wśród ludzi.
 
Dlatego tak ważny jest ciągły rozwój metod pozwalających na wczesne wykrywanie tętniaków oraz narzędzi wspomagających lekarzy w przedoperacyjnym planowaniu zabiegów zabezpieczania tętniaka. Wspólnie z medykami będziemy pracować na ogromnej bazie zobrazowanych realnych tętniaków. Liczymy, że dzięki temu narzędziu będzie można rzadziej wykonywać powtórne operacje  - ­dodaje naukowiec, pod kierunkiem którego w projekcie będzie pracowało sześcioro specjalistów z zakresu inżynierii mechanicznej, biomedycznej i materiałowej, metrologii, informatyki, matematyki oraz neurochirurgii.

Dr inż. Zbigniew Tyfa w XIV konkursie LIDER na projekt "Matematyczne wspomaganie przewidywania skutków leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych" otrzymał z NCBR prawie 1,8 mln zł. Realizacja rozpocznie się z początkiem marca i potrwa trzy lata.