Data dodania 05.01.2023 - 10:12

Galeria Biblio-Art w Bibliotece Politechniki Łódzkiej zaprasza na wystawę rzeźby Magdaleny Szadkowskiej i Jarosława Borka zatytułowaną "Przestrzenie nienaruszalne". Wernisaż odbędzie się 12.01 (czwartek) o godz. 13.,a ekspozycję będzie można oglądać do 10 lutego.

Magdalena Szadkowska ur. w 1978 r. w Zgierzu, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące, następnie uzyskała dyplom magistra (2003 r.) oraz tytuł doktora sztuki  (2020 r.) w Instytucie Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Absolwentka Muzealniczych Kuratorskich Studiów Podyplomowych z zakresu sztuki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ( 2011 r.). Artystka interdyscyplinarna, która łączy dziedziny artystyczne i projektowe: rzeźby, obiektu unikatowego, biżuterii, tekstyliów do wnętrz oraz odzieży.

Twórczość artystki była prezentowana w 25 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie m.in.: w Belgii, Włoszech, Chinach, Niemczech, Rosji oraz 5 indywidualnych w Polsce. W roku 2018 jej projekt rzeźby (4,5m x 4,5m x 3m) został wybrany w Międzynarodowym Festiwalu Rzeźby w Chengdu „2019 Chengdu SisterCitiesCreation and Exhibition” i jest w trakcie realizacji w przestrzeni miejskiej parku TianfuGreenway w Chengdu w Chinach. Jej prace znajdują się w stałej ekspozycji: Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Galerii YES w Poznaniu, Galerii Sztuki w Legnicy, Leonarda Art Gallery w Warszawie, w apartamentowcu wzorcowym Złota 44 w Warszawie. Jej dorobek był szeroko prezentowany w prasie i internecie - 29 publikacji oraz w 12 katalogach krajowych i zagranicznych. Od 5 lat rozwija działalność dydaktyczną w ASP w Łodzi, realizuje indywidualne projekty artystyczne a także współtworzy projekty unikatowe.

Jarosław Borek: łodzianin, urodzony w 1983 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Obecnie jako pracownik badawczo-dydaktyczny prowadzi zajęcia ze studentami w Pracowni Małej Formy Rzeźbiarskiej oraz Zakładzie Propedeutyki Rzeźby w Instytucie Rzeźby, ASP w Łodzi. Prywatnie prowadzi działalność gospodarczą z zakresu specjalistycznego projektowania pod nazwą ID.FOR.FUN.

Rzeźby Jarosława Borka wchodzą w skład warszawskiej galerii sztuki Leonarda Art. Gallery prowadzonej przez marszandkę Leonardę Szwed-Strużyńską oraz są częścią ekspozycji w apartamencie wzorcowym apartamentowca Złota 44 w Warszawie. Najważniejsze osiągnięcie to mierząca 8 metrów oraz ważąca ponad 9 ton monumentalna, stalowa rzeźba „The Ring”, powstała w 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Miast Siostrzanych Chengdu – Chengdu na świecie i świat w Chengdu, w Chinach. "The Ring" to rzeźba otwierająca cykl 24 realizacji z całego świata. Praca jest w stałej ekspozycji parku Tianfu Greenway. W 2019 roku rzeźba otrzymała certyfikat autentyczności oraz wyróżnienie Łódzkie Eureka w kategorii Sztuka. Twórczość Jarosława Borka charakteryzuje estetyka spod znaku syntetycznej geometrii oraz graficzne podejście do przestrzeni.

Galeria Biblio-Art znajduje się w Bibliotece Politechniki Łódzkiej, ul. Wólczańska 223 (I piętro).