Data dodania 05.12.2023 - 08:19

Na początku grudnia (1-2.12) w Politechnice Łódzkiej odbyło się inauguracyjne spotkanie (Kick-off) projektu Abraxas realizowanego przez zespół Voxel Research Lab - naukowców z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych.

Na PŁ przyjechali partnerzy z hiszpańskich uniwersytetów: Universidad Miguel Hernández de Elche i University of Vigo, a także portugalskiego Universidade de Aveiro, aby wspólnie rozpocząć realizację projektu "Best practices for high-immersion experiences design", w którym PŁ pełni rolę koordynatora.

- Celem naszego projektu jest opracowanie strategii nauczania przyszłych projektantów doświadczeń wirtualnej rzeczywistości. To jest duży krok w kierunku wprowadzenia innowacyjnych praktyk nauczania, szczególnie dzięki wykorzystaniu VR jako narzędzia do nauki przez działanie - wyjaśnia dr inż. Grzegorz Zwoliński, członek zespołu, do którego należą dr inż, Dorota Kamińska i mgr inż. Agnieszka Dubiel.

Warsztaty uczestników podczas spotkania inauguracyjnego projektu Abraxas, fot. mat. organizatora

Spotkanie odbyło się w niedawno oddanym do użytku, zrewitalizowanym budynku Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego, w części Design4All, w której znajduje się nowa siedziba zespołu Voxel Research Lab. - Podczas zajęć na zewnątrz panował chłód, ale atmosfera spotkania była bardzo gorąca. Co ciekawe część partnerów pierwszy raz w życiu doświadczyła śniegu - dodaje doktor Zwoliński.

Całkowita kwota dofinansowania projektu, finansowanego w ramach Erasmus + wynosi 400 tys. euro. Realizacja planowanych zadań jest przewidziana na 30 miesięcy.

Zajęcia podczas warsztatów na PŁ w ramach projektu Abraxas, fot. mat. organizatora