Data dodania 17.10.2022 - 08:43
Kategorie aktualności

Naukowcy, których łączy pasja oraz ciekawość poznania i badania świata, poszukują odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Podczas spotkań z cyklu Zawód Naukowiec na PŁ można dowiedzieć się, jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości podążają ścieżką ku nowym odkryciom, które zmieniają nasz świat, a niejednokrotnie nas samych.

Image

Kolejne spotkanie z cyklu Zawód Naukowiec odbędzie się w Politechnice Łódzkiej 22 października. Podczas sobotniego wydarzenia uczestnicy będą mogli poznać trendy w budownictwie oraz obejrzeć pokaz drona wykorzystywanego do pomiarów jakości powietrza.

Do udziału w spotkaniu zachęca  dr hab. Katarzyna Szymańska-Dębowska, prof. PŁ, dyrektor Instytutu Matematyki, pomysłodawczyni cyklu. - Podczas spotkań z cyklu Zawód Naukowiec dowiesz się, jak nowe odkrycia naukowe i wynalazki kształtują, i zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. Przyjście na PŁ to dobra okazja, by przekonać się, jak wspaniałe wynalazki tworzą w Politechnice Łódzkiej bardzo młodzi ludzie. Tym razem będzie możliwość obejrzenia bionicznej protezy drukowanej na drukarce 3D.

Spotkania odbywają się w wersji hybrydowej: stacjonarnie i zdalnie. Są skierowane do młodzieży w wieku 13+ oraz osób dorosłych.

- Zapraszamy Państwa na niezapomnianą wyprawę do świata nauki, na kolejne spotkanie, podczas którego naukowcy będą opowiadać w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego, o swojej pracy. Dowiemy się, jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości badacze zmieniają nasz świat, a niejednokrotnie siebie - mówi pomysłodawczyni cyklu. - Badania naukowe czynią nasze życie łatwiejszym, umożliwiają odkrywanie nowych, niedostępnych wcześniej miejsc lub rzeczy, przyczyniają się do rozwoju całej naszej  cywilizacji.  

Początek spotkania godz.11:00, Instytut Matematyki PŁ, Kampus B, budynek B9, aula F10.

  •  dr inż. Elżbieta Habiera - Waśniewska: Trendy w budownictwie - czyli jak projektować współcześnie, nie zapominając o rozwiązaniach tradycyjnych i historycznych.
  •  Ivan Iziumov, Kacper Kopycki: Bioniczna proteza drukowana na drukarce 3D.

 O godz. 12:30 - dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. PŁ, dr inż. Maciej Dobrzański: Pokaz bezzałogowego statku powietrznego (drona) wykorzystywanego do pomiarów jakości powietrza.

 - Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) w pomiarach i analizach jakości powietrza, można uzupełnić oraz rozszerzyć stan wiedzy o skali i poziomach zanieczyszczeń , a także zweryfikować wiarygodność istniejących stacjonarnych pomiarów zanieczyszczeń, które realizowane są w naziemnych stacjach monitoringu powietrza. W ramach pomiarów jakości powietrza można wykonać szczegółową analizę stanu aerosanitarnego względem wysokości nad poziomem terenu. Dzięki temu można zaobserwować różnice w stężeniu poszczególnych zanieczyszczeń powietrza na różnych wysokościach. W efekcie mogą powstać np. mapy zanieczyszczeń dla konkretnych obszarów, które pozwalają zdefiniować źródła problemów i mogą stać się pomocne przy przygotowywaniu planów naprawczych dla jakości powietrza - wyjaśniają organizatorzy pokazu drona.  

Simple Bionics to odpowiedź dwóch studentów automatyki i robotyki na PŁ na rosnące zapotrzebowanie na przystępne cenowo protezy dłoni. Urządzenie proponowane przez Kacpra i Ivana to pełnoprawna proteza dłoni wyprodukowana w technologii druku 3D i obsługiwana przez algorytmy uczenia maszynowego. Projekt wygrał międzynarodowy konkurs RedBull Basement na etapie krajowym i zdobył uznanie sędziów w czasie światowego finału w Stambule oraz zainteresowanie wielu lokalnych inwestorów

Elżbieta Habiera-Waśniewska jest adiunktem na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne dotyczące konstrukcji tradycyjnych, szczególnie drewnianych oraz żelbetowych i zespolonych. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i jest czynnym inżynierem. Jest również członkiem Komisji Kwalifikacyjnej Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Zapisy na stronie organizatora.