Data dodania 15.02.2024 - 12:50

„Webometrics Ranking of World Universities” skupia się na analizie komunikacji uczelni za pośrednictwem Internetu, czyli obecności i rozpoznawalności uczelni w sieci. Ranking, aktualizowany dwa razy w roku, obejmuje ponad 32 000 instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie. Ostatnio opublikowane wyniki pokazują znaczny awans Politechniki Łódzkiej.

logo rankingu

Zestawienie przygotował zespół Laboratorium Cybermetrii należący do Najwyższej Rady Badań Naukowych, największej publicznej instytucji badawczej w Hiszpanii.

Politechnika Łódzka przesunęła się na 10. miejsce w Polsce, awansując z zajmowanego poprzednio 21. miejsca. W zestawieniu światowym nasza uczelni znalazła się na 985. pozycji, awansując o 573 miejsca.

Ranking, promując otwarty dostępu do wiedzy generowanej przez uczelnie bierze pod uwagę trzy kryteria: visiblity/impact (to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni), transparency/openness (najczęściej cytowani badacze danej uczelni) oraz excellence (udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach). To w tym pierwszym kryterium PŁ odnotowała największy wzrost.