Data dodania 22.08.2023 - 14:52
Kategorie aktualności

Już od września dr inż. Aleksandra Grzelakowska z Wydziału Chemicznego PŁ, dzięki stypendium NAWA Bekker 2022, rozpocznie badania nad opracowaniem nowych strategii leczenia nowotworów w Medical College of Wisconsin (USA).

Image

Dla doktor Grzelakowskiej z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników PŁ to będzie kontynuacja wcześniejszego pobytu w 2019 roku w zespole dr hab. inż. Jacka Zielonki w Medical College of Wisconsin. Teraz na stażu będzie realizować projekt "Specyficzna modulacja i detekcja mitochondrialnych utleniaczy w komórkach nowotworowych". W USA spędzi dwa lata.

Jakie cele stawią sobie młoda naukowczyni podczas odbywania stażu?

Podczas pobytu w USA będę miała szansę pogłębić wiedzę z zakresu biologii redoks oraz poznać nowe metody badawcze, które wykorzystam w mojej dalszej pracy naukowej. Jestem przekonana, że odbycie stażu pozwoli mi na skuteczne ubieganie się o krajowe i międzynarodowe granty badawcze po powrocie do Politechniki Łódzkiej. Pomyślna realizacja projektu pozwoli też na umocnienie obecnej współpracy i nawiązanie nowych kontaktów z naukowcami z Medical College of Wisconsin i innych jednostek naukowych oraz poprawi moją widoczność jako naukowca na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jestem przekonana, że pobyt na stażu pozwoli na ciągłą wymianę myśli i spostrzeżeń z naukowcami światowej klasy oraz zaowocuje wieloma wspólnymi inicjatywami badawczymi z zespołem o międzynarodowej renomie

- wyjaśnia laureatka stypendium Bekkera.

Dr inż. Aleksandra Grzelakowska posiada już znaczny dorobek naukowy. Jest autorką i współautorką 23 publikacji i 12 patentów. Kierowała grantem finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 4 oraz pracowała przy  realizacji projektu w ramach konkursu SONATA BIS 6.

Program im. Mieczysława Bekkera jest realizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i umożliwia młodym naukowcom odbycie stażu badawczego w renomowanym ośrodku za granicą. Z tej edycji NAWA Bekker skorzysta 77 stypendystów.

Więcej o badaniach dr Grzelakowskiej w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.