Data dodania 06.07.2022 - 09:55

Dr inż. Tomasz Boruta, adiunkt w Katedrze Inżynierii Bioprocesowej na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Dr inż. Tomasz Boruta jest absolwentem Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU) i Politechniki Łódzkiej. W 2012 roku odbył staż naukowy w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu. Brał udział w realizacji 7 projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, w jednym z nich pełnił funkcję kierownika.

W trakcie studiów magisterskich uczestniczył w pracach badawczych obejmujących inżynierię metabolizmu drożdży oraz modelowanie sieci metabolicznych. Podczas studiów doktoranckich zainteresował się tematem produkcji metabolitów wtórnych w hodowlach grzybów strzępkowych oraz modelowaniem szlaków metabolizmu wtórnego. Obecnie głównym tematem jego prac badawczych jest biosynteza metabolitów w kokulturach grzybów i promieniowców. Prace związanie z kokulturami zamierza kontynuować w kolejnych latach.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są przyznawane w ramach dyscyplin naukowych. Doktor Boruta reprezentuje dyscyplinę inżynieria chemiczna.

W tym roku MEiN przeznaczyło na stypendia blisko 42 mln zł. Przyznano je 215 wybitnym młodym naukowcom. Stypendysta z PŁ, przez trzy lata, będzie otrzymywał wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie.