Data dodania 26.04.2022 - 13:13

Z myślą o bezpieczeństwie i monitorowaniu funkcji życiowych uroczyście otwarto nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. W jednej przestrzeni zainstalowano szereg najnowszych rozwiązań teleinformatycznych wiodących firm: Bosch, Schneider, SmartSys i Less.

Uroczystość (26.04) odbyła się z licznym udziałem przedstawicieli władz Politechniki Łódzkiej. Symboliczną wstęgę przeciął rektor PŁ,  prof. Krzysztof Jóźwik wspólnie z prof. Sławomirem Wiakiem, dyrektorem Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych, w którym znajduje się nowe laboratorium.

- Zainstalowane w laboratorium systemy pozwolą na prowadzenie badań i kształcenie w wielu obszarach, w tym m.in. w obszarach związanych z monitorowaniem funkcji życiowych ludzi - wyjaśnia prof. Wiak.  - Laboratorium dzięki przemyślanej konfiguracji znajdujących się w nim systemów, będzie istotnym wsparciem dla prowadzonych w Politechnice Łódzkiej prac nad rozwojem zintegrowanych systemów mechatronicznych dla budowania inteligentnej przestrzeni wewnątrz budynku.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł. Została ona dofinansowana z budżetu RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w ramach projektu „Interdyscyplinarne Centrum Badawczo-Rozwojowe Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ Politechniki Łódzkiej”.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości otwarcia Laboratorium był panel ekspercki integrujący specjalistów z firm, łódzkich uczelni oraz instytutów badawczych. Wiodącym tematem spotkania były zagadnienie integracji technologii ICT i E-Health nakierowane na poprawę standardu życia społeczeństwa.

Więcej na temat inwestycji w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.