Data dodania 01.02.2021 - 15:32

Dr inż. Adam Rylski adiunkt w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym jest jedynym kandydatem z Politechniki Łódzkiej do tytułu Złotego Inżyniera w tegorocznym plebiscycie Przeglądu Technicznego.

Doktor Rylski jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i odznaczeń oraz promotorem polskich wynalazków. Aby wziąć udział w plebiscycie należy wejść na stronę Konkursu Złoty Inżynier i zagłosować na wybranego kandydata. Termin zgłoszeń upływa 20 lutego.

Dr inż. Adam Rylski pracuje na Politechnice Łódzkiej od 1983 r. W pracy naukowej koncentruje się na fizyko-chemii powierzchni ciał stałych, na wytwarzaniu metodami fizycznego osadzania z fazy gazowej cienkich warstw o szczególnych właściwościach.

Po stażach naukowych i zawodowych w Finlandii, Niemczech i Szwajcarii, odbył staże „Invited professor” w Rumunii i w Chinach oraz wykłady zaproszone w Korei Południowej, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Chinach i na Tajwanie. Jest współautorem ponad 60 artykułów w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Brał udział w kilkunastu projektach badawczych KBN -u, oraz NCBiR-u oraz trzech projektach europejskich. Współtworzył 51 innowacyjnych rozwiązań, w tym 15 patentów i zgłoszeń patentowych nagradzanych na wystawach. Czterokrotny laureat nagrody Prezydenta Miasta Łodzi „Łódzkie Eureka”, nominowany do nagrody NATIONAL GEOGRAPHIC- Traveler 2009 w kategorii „Naukowe odkrycie roku”.

Od lat promuje polskie innowacje i wynalazki, szczególnie uczniów i studentów na międzynarodowych wystawach. Opiekował się studenckim kołem naukowym Concept. Był m.in. dyrektorem generalnym Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA. Posiada prestiżowe odznaczenia zagraniczne, m.in. złoty medal Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO oraz Krzyż Oficerski “International Order of Merite Invention“ przyznany przez IFIA.

W kraju pełni szereg funkcji w stowarzyszeniach naukowo-technicznych. Współorganizował wiele imprez wynalazczych m.in.: Międzynarodowy Konkurs Ekologiczny „EKO”, Światowy Konkurs Wynalazków Chemicznych. Za osiągnięcia naukowo - badawcze i promocyjne został wyróżniony wysokimi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010 r.) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2018 r.)