Data dodania 14.10.2022 - 09:59
Kategorie aktualności

Zapraszamy na Politechnikę Łódzką na wystawę RELACJE. KILIM GLINIAŃSKI: REKONSTRUKCJA – INTERPRETACJA. Eksponowane w Galerii Biblio-Art prace ukazują relacje pomiędzy sztuką i produkcją wyrobów codziennego użytku, którą obserwujemy na przykładzie odradzającej się produkcji gliniańskich kilimów.

Image

Wieloletnia polsko-ukraińska współpraca naukowa pomiędzy Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów  (WTMiWT) PŁ i Lwowską Narodową Akademią Sztuk Pięknych zaowocowała na przestrzeni lat, realizacją wielu wspólnych projektów artystycznych, wymianą metod naukowych, prowadzeniem szkoleń w szczególności z malarstwa, ikonopisarstwa, tekstyliów artystycznych, projektowania, i modelowania ubioru. 

- W ostatnich latach współpracujemy w międzynarodowym etno-artystycznym projekcie PERSPEKTYWA EKOLOGICZNA, którego inicjatorem i wieloletnim organizatorem jest Profesor Zenovia Shulha. W ramach projektu organizowane są cykliczne plenery, konkursy, międzynarodowe konferencje naukowe oraz wystawy w prestiżowych muzeach i galeriach sztuki Ukrainy, Mołdawii i Polski - wyjaśnia dr Aleksandra Wereszka z Instytutu Architektury Tekstyliów PŁ, kuratorka wystawy.

Ideą wystawy na PŁ jest podkreślenie znaczenia współpracy zbudowanej na fundamencie włókna oraz zaprezentowanie twórczości artystów z różnych ośrodków naukowych. Ekspozycję będzie można oglądać do 18 listopada.

Galerii Biblio-Art mieści się w Bibliotece PŁ, ul.  Wólczańska 223,  I piętro.

Kuratorzy wystawy:

  • prof. Zenovia Shulha - Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych
  • dr Aleksandra Wereszka – WTM i WT Politechnika Łódzka

Zenovia Shulha - profesor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, członkini Narodowego Stowarzyszenia Artystów Ukrainy. Pracownik naukowy Muzeum Historii i Historii Lokalnej. Kierownik działu tkaniny artystycznej Lwowskiej Obwodowej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy. W swej pracy naukowej zajmuje się tradycyjnymi metodami tkactwa, kompozycji i technologii oraz naturalnego i ekologicznego sposobu barwienia tkanin. Organizatorka międzynarodowego projektu etno-artystycznego, "Perspektywa ekologiczna" oraz założycielka ZENA-GLYNIANY-ART-STUDIO

Aleksandra Wereszka- dr sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki projektowe, adiunkt na kierunku Wzornictwo w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Doświadczenia zawodowe projektanta ubioru oraz wykładowcy łączy z pracą artystyczną. W swojej twórczość wypowiada się  głównie za pomocą realizacji ubioru, ale również grafiki, rysunku, malarstwa i tkaniny unikatowej. Organizatorka wystaw, pokazów mody w kraju i zagranicą. Czynnie współpracuje z przemysłem odzieżowym, jest koordynatorem i realizatorem projektów oraz konkursów dla młodych projektantów.

 

 


Image
Image
Image