Data dodania 29.06.2023 - 09:00

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała (29.06) wyniki tegorocznych rankingów. Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w Rankingu Uczelni Akademickich na dziewiątej pozycji. To o jedno miejsce wyżej niż w roku ubiegłym.

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Jagieloński uzyskując 100 pkt. we wskaźniku rankingowym, ex aequo z Uniwersytetem Warszawski (99,6 pkt.). Trzecią pozycję zajęła Politechnika Warszawska (88,0). Czwarte miejsce ex aequo zajęły Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (83,6) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (83,1). Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Gdańska (80,9), Warszawski Uniwersytet Medyczny (75,2). Na ośmej pozycji jest  Politechnika Wrocławska (74,2 ). Na dziewiątym miejscu jest Gdański Uniwersytet Medyczny (73,5) oraz ex aequo Politechnika Łódzka (73,0).

W grupie TOP 10 jesteśmy uczelnią, docenioną m.in. za wyniki ewaluacji naukowej oraz aktywność publikacyjną. Naszą mocną stroną są też uzyskane patenty, w tym także za granicą, co świadczy o innowacyjności badań. Mamy dobrą pozycję w kryterium oceniającym mobilność studencką. Siłą umiędzynarodowienia Politechniki Łódzkiej są też projekty, w które jesteśmy zaangażowani w ramach Erasmusa.

Wyniki rankingu potwierdzają, że Politechnika Łódzka jest nowoczesną uczelnią. Nowe kryterium rankingu uwzględnia uczestnictwo w uniwersytecie europejskim. Politechnika, działając w ramach europejskiego uniwersytetu ECIU - jednej z najstarszych sieci uczelni innowacyjnych - jest liderem zmian filozofii kształcenia, która zakłada uczenie się, a nie nauczanie oraz promuje zdobywanie mikrokwalifikacji zwiększających „pole działania” na rynku pracy Naszą siłę stanowią również partnerzy, w tym najlepsze uczelnie zagraniczne i potężne koncerny światowe, z którymi rozwijamy współpracę. Patrzymy z optymizmem w przyszłość.

- skomentował wynik rankingu prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

W Rankingu Uczelni Technicznych Politechnika Łódzka, podobnie jak w poprzednim roku, zajęła piąte miejsce. Na pierwszej pozycji jest Politechnika Warszawska (88,0), na drugiej Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (83.1), na trzeciej - Politechnika Gdańska (80,9). Czwarte miejsce zajęła Politechnika Wrocławska (74.2). Na pozycjach ex aequo sklasyfikowane zostały uczelnie o wynikach różniących się nie więcej niż 0,5 procent.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. Wręczenie dyplomów odbyło się 29 czerwca w Warszawie.

prof. Krzysztof Jóźwik odbiera z rąk Waldemara Siwińskiego z Perspektyw, fot. arch. PŁ
prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, odbiera dyplom podczas uroczystej Gali, fot. arch. PŁ