Wyróżnienie dla młodej architektki z PŁ

Anna Jaruga-Rozdolska absolwentka architektury, a obecnie doktorantka na Politechnice Łódzkiej, zdobyła wyróżnienie pierwszego stopnia w konkursie im. Zbyszka Zawistowskiego, organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W ramach pracy dyplomowej zaprojektowała ośrodek badawczy w Wadi Rum w Jordanii.

Anna Jaruga-Rozdolska doktorantka na PŁ, fot. arch. prywatne- Praca magisterska, której tematem jest ośrodek badawczy skupiający się na obserwacji nieba, była próbą odpowiedzi na problem projektowania w kontekście, gdzie piękno otaczającego krajobrazu skłania ku rozwiązaniom nie stanowiącym dla niego konkurencji. Zaprojektowanie funkcji jednostki badawczej, zawierającej: obserwatorium astronomiczne, laboratoria, przestrzenie pracy wspólnej, jednostki mieszkalne oraz reprezentacyjną część hotelową, polegało w dużej mierze na odejmowaniu, co było dla mnie wyzwaniem, powodowało odejście od dotychczasowego myślenia o architekturze i definiowanie na nowo pojęcia formy, funkcji i elewacji budynku. Promotorem pracy był dr. inż. arch. Tomasz Krotowski z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ, któremu dziękuję za odwagę wspólnego podjęcia tak trudnego tematu - powiedziała laureatka nagrody z PŁ.

Wybór tematu pracy wynika z zainteresowania astronomią. Jest to pasja, którą Anna Jaruga- Rozdolska dzieli z mężem, pilotem zawodowym. Oboje należą do łódzkiego oddziału Towarzystwa Miłośników Astronomii, a zaprojektowanie obserwatorium od zawsze było jej marzeniem.

Wizaulizacja projektu ośrodka badawczego w Wadi Rum w Jordanii autor:Anna Jaruga-Rozdolska

Data dodania:2020-10-21
Małgorzata Trocha